Kdysi významná česká rádobypravicová strana teď došla do bodu, kdy se tak nápadově vyprázdnila, že jí jako jediné téma zbylo strašení eurem a Evropou a nostalgické exaltování české koruny, které je dojemně hloupoučké a musí urážet zejména zbytek jejích vlastních voličů. (Pak tu ještě zbývá rezervní téma na stejné brdo: Benešovy dekrety, které se vytahují dokolečka pokaždé, kdy už opravdu, ale opravdu není co říct.) Euro, téma, které se do unudění - se stejnými stokrát vyvrácenými lžemi - omílá od roku 2004. Hlouposti se zdražováním, hlouposti s tím, že lidé přijdou o úspory. To vše s užitím grafů, které rozesmějí i žáka prvního ročníku ekonomie. Koneckonců na to, že je "petice za korunu" hloupoučká a mnohdy lichá, upozorňuje i Markéta Šichtářová, jinak odpůrkyně přijetí eura. Gratuluji, hůř to zkrátka s "novou tváří" a "novým (vý)dechem" zaparkovat už asi nešlo.

Ale pryč od upocené politiky a obecněji: nejsme vlastně takový pozoruhodný národ nedokonavých diskutérů? Takových těch rozvážných, na všechna hlediska hledících, ale neschopných se rozhodnout? Vlastně se u nás provozuje takový oblíbený národní sport, diskuse s kondomem - hlavně tedy, aby z debaty nevyplynulo nic produktivního nebo skutečného. Národ rozvážných střelců - kteří ovšem nestřílejí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru