Stagnující ekonomika i oslabení kurzu koruny po listopadovém zásahu České národní banky. To jsou hlavní důvody, proč si Česko pohoršilo v žebříčku zemí Evropské unie seřazených dle výše hrubého domácího produktu v roce 2013 v dolarech na jednoho obyvatele.

Loni Česká republika klesla na 20. místo mezi 28 státy Evropské unie, těsně před ni se dostalo rostoucí Estonsko. Rychle se k nám přibližují i Slováci. Dynamiku vývoje ve srovnání s nejpodobnějšími "soupeři" zachycuje následující graf.

Nejbohatší zemí EU nadále podle statistik Mezinárodního měnového fondu zůstává s velkým náskokem Lucembursko, na opačném konci se nachází Bulharsko. Všech 28 členů je srovnáno v druhém grafu:

 

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru