Ukrajinská krize odhalila dlouho známé problémy energetické politiky zemí EU. V reakci řada politiků hovoří o nutnosti menší závislosti na Rusku hlavně v dodávkách plynu. Polský premiér navrhl vytvoření energetické unie, která by znamenala jednotnou politiku. Ačkoli o podobě unie mohou být spory, v zásadě jsou principy jednotného postupu a menší závislosti na jednom dodavateli správnou cestou. Je to ale pouze základ.

Spouštěčem ukrajinské krize byly protesty veřejnosti, která chtěla zemi směřovat na západ a upevnit vztahy s EU. Stalo se tak ale proti vůli souseda, který ji právem silnějšího zahrnuje do své sféry vlivu, a Unie na možné důsledky nebyla připravena.

Záležitosti kolem Ukrajiny jsou brány hodně ekonomicky a to je základem velmi obtížného hledání společného postupu vůči Rusku, neboť obchodní zájmy jednotlivých zemí se liší a ochota akceptovat ztráty je zvláště v době křehkého oživení malá.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru