Deficity veřejných financí v eurozóně a celé Evropské unii byly v loňském roce na úrovni tří a 3,3 procenta. Proti roku 2012 se tedy snížily, tehdy byly 3,7 procenta a 3,9 procenta.
I tak ale deset zemí EU, z nichž osm je členy eurozóny, překročilo tříprocentní hranici. Jednalo se nejen o Slovinsko, Řecko, Irsko a Španělsko, jejichž problémy jsou dlouhodobě známé, ale také o Británii, Kypr, Chorvatsko, Portugalsko, Francii a Polsko.
Pokud by tedy nyní chtěly začít platit eurem, takzvaná maastrichtská kritéria by jim to kvůli vysokému deficitu nedovolila.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru