Představenstvo energetické společnosti ČEZ nechce akcionářům vyplatit celý loňský zisk, jak v březnu požadoval ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Vedení firmy na úterním zasedání navrhlo za rok 2013 dividendu ve výši 40 korun za akcii, takže částka k výplatě představuje 61 procent z konsolidovaného zisku po zdanění, informoval ČTK mluvčí firmy Ladislav Kříž. Pokud by návrh představenstva schválila červnová valná hromada, stát by jako majoritní vlastník získal přes 15 miliard korun.

Představenstvo ČEZ navrhlo dividendu ve stejné výši, jakou loni vyplácelo za rok 2012. Ministr financí Babiš přitom v březnu vyslovil požadavek, aby firma vyplatila akcionářům celý loňský zisk, který činil 35,2 miliardy korun. To by představovalo dividendu 65 korun za akcii, takže by stát utržil 25 miliard korun.

Šéfové společnosti vysvětlovali, že si 40 až 45 procent zisku každoročně firma ponechává na investice. Proto nyní postupovali v souladu s touto politikou, na dividendách by chtěli vyplatit celkem 21,5 miliardy korun. Konečné slovo však bude mít valná hromada, jejíž termín byl stanoven na 27. června.

Babiš: Nevidím důvod, proč by dividenda měla být nižší

"Musíme se na tom dohodnout v koalici, ale osobně nevidím důvod, proč by dividenda měla být nižší. Společnost argumentovala vždy tím, že zbytek zisku potřebuje na investice. Ale nevidím, že by ty investice minulých let nějak výrazně zvyšovaly hodnotu ČEZ a firmě se její investiční politika vyplácela," řekl koncem března Hospodářským novinám ministr Andrej Babiš.

Na Babišovo prohlášení zareagovala tehdy i burza. Když se o výplatě vyšších dividend zmínil v rozhovoru pro Hospodářské noviny, cena akcií společnosti výrazně stoupla.

Pokud ministr financí získá souhlas koaličních partnerů, nebude pro něj problém na valné hromadě své záměry prosadit. Do karet mu přitom hraje i zrušení tendru na výstavbu dalších dvou bloků temelínské jaderné elektrárny, k němuž ČEZ po vládním odmítnutí garantovat výši cen elektřiny přikročil před dvěma týdny. Zrušení či minimálně odklad kontraktu za stovky miliard korun totiž zpochybňuje argument postavený na potřebě budoucích investic.

Klesají i investiční výdaje spojené s nejadernou energetikou. Zatímco v posledních šesti letech investice ČEZ překračovaly 40 miliard korun ročně, příští rok má přinést pokles zhruba na 30 miliard a ani další roky se trend nezmění.

Zatímco zveřejnění Babišových plánů na stoprocentní dividendu odstartovalo nákupní horečku, která během několika dnů zvedla kurz akcií téměř o deset procent, nyní může přijít korekce. „Trh asi čekal víc. Je to tedy mírně negativní oznámení, a čekal bych tak mírný pokles kurzu akcií ČEZ,“ soudí analytik České spořitelny Petr Bartek.

Definitivní tečku za sporem o dividendy přinese až valná hromada naplánovaná na konec června. Na ní dojde ke změně složení dozorčí rady a nelze vyloučit střídání na exekutivních postech.