Ukončení podpory operačního systému Windows XP se projevilo ve zvýšení zájmu o licence pro novější Windows až na trojnásobek. O desítky procent vzrostl i prodej nových počítačů. Vyplývá to z informací obchodníků.

Podle vyhledávače Heureka se zvýšila poptávka po Windows 7 a Windows 8.1. "Oproti předchozímu týdnu se zvýšily prodeje na dvojnásobek, oproti minulému měsíci dokonce na trojnásobek," uvedl ředitel Heureky Tomáš Braverman. Trojnásobný nárůst prodejů Windows 8.1 i počítačů zaznamenala i distribuční firma CZC.cz.

Alza.cz zaregistrovala podle mluvčí Šárky Jakoubkové zvýšení zájmu o notebooky a ultrabooky o zhruba deset procent. "Alza.cz pro své zákazníky připravila informační stránky, ve kterých radí, jak postupovat v souvislosti s ukončením podpory Windows XP. Návštěvnost těchto stránek nejvíce stoupala týden před ukončením podpory a vrcholila v den ukončení podpory Windows XP, kdy jsme zaznamenali téměř stoprocentní nárůst návštěvnosti," dodala.

Lidé nejčastěji nakupují notebooky nebo ultrabooky s úhlopříčkou 15 palců v cenové kategorii mezi 12 tisíci a 15 tisíci korunami, které jsou vybavené verzí Windows 8. Vzrostl zájem i o notebooky od Applu.

Společnost Microsoft ukončila technickou podporu více než dvanáct let staré, ale stále velmi oblíbené verze XP 8. dubna. Počítače s XP tak již nezískávají pravidelné aktualizace i opravy na nově objevené chyby, a stávají se tak zranitelnější vůči útokům.

Podíl XP podle serveru Rankings.cz sice nadále klesá, ale stále jsou s 22 procenty druhé nejoblíbenější za Windows 7, které mají téměř polovinu trhu. Nejnovější Windows 8 mají podíl necelých šest procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru