V Česku padl přelomový rozsudek. Soud vůbec poprvé zrušil firmu kvůli tomu, že se zapojila do trestné činnosti. Nejvyšším trestem pro podniky byly zatím jen pokuty.

Pyšelská společnost Lax Prag doplatila na to, že nepodávala daňová přiznání a neodváděla DPH. Stát připravila o necelý milion korun, na lavici obžalovaných se ale vedle jednatelů ocitla i samotná firma.

„Obžalovaná právnická osoba vykonávala pouze činnost spojenou s trestnou činností,“ uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně Okresního soudu v Benešově Zdeňka Dufková.

Zatímco jednatelé dostali osmnáctiměsíční, respektive třicetiměsíční podmíněný trest, firmu soudkyně potrestala zrušením. Verdikt toto úterý potvrdil Krajský soud v Praze, proti rozsudku se už nejde odvolat.

Stát nyní do firmy, která poskytovala strážní služby, pošle likvidátora. Podle soudkyně ale už nebude moc co likvidovat: firma je bez majetku a už dva roky nevykonává žádnou činnost.

„Pokud to byla skořápka, přes niž byla páchána trestná činnost, je to jen logické. Co s takovou firmou?“ okomentoval verdikt soudu advokát Tomáš Gřivna. Zároveň ale upozornil, že v tomto případě jde o „smrtící“ trest pro vlastně již mrtvou firmu. A jako odstrašující příklad to podle něj příliš působit asi nebude.

Zatím šlo jen o malé ryby

Zákon, který firmám dává odpovědnost za trestné činy, v Česku platí už dva roky. Soudy podle něj vynesly sedm pravomocných rozsudků, ale v pěti případech byla trestem pro firmu jen pokuta několik desítek tisíc korun, ve dvou pak společnosti musí na své náklady zveřejnit rozsudek v médiích. Ke zrušení podniku došlo až nyní.

„Je to potvrzení, že zákon funguje, ale dosud to vše byly malé případy, ne velké mediálně známé firmy s kupou obhájců za zády,“ dodal Gřivna. Signálem pro ostatní firmy podle něj bude, až se před soud dostane případ některé velké známé společnosti.

Těch, které jsou nyní stíhány – jako například Metrostav či Česká pošta – se ale soudní zrušení týkat prakticky nemůže. Zákon totiž říká, že zrušením mohou být potrestány pouze firmy, jejichž činnost spočívala zcela nebo převážně v páchání trestné činnosti. „Mohou být ale potrestány vysokou pokutou nebo zákazem účasti ve veřejných soutěžích. A to už bude působit dostatečně preventivně,“ podotkl Gřivna.

(Jak se dva roky starý zákon o trestní odpovědnosti právnických osob uplatňuje v praxi a jakým firmám hrozí "trest smrti", si přečtěte v pátečních Hospodářských novinách.)

ctete patek
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru