Snažte se prosadit, že jako Česká republika budete mít možnost vlastních budoucích rozhodnutí, radil minulý týden české vládě Johannes Teyssen, šéf německého E.ON, jedné z největších energetických firem v Evropě.

Pokud bude energetika určována dotacemi a ne trhem, doplatí na to podle něj menší státy. Teyssen byl v Praze v rámci skupiny zástupců největších energetických firem, které se snaží u politiků lobbovat za reformu odvětví.

HN: V celé Evropské unii se nyní řeší budoucnost energetiky. Jak jsou dnes v Německu vnímány dotace do zelených energií 24 miliard eur ročně, když rostou emise i výroba z uhlí?

Je tam stále více erudované diskuse. Před pár lety by každý řekl: „Podívej, slunce a vítr fungují zadarmo, takže obnovitelné zdroje jsou dobré.“ Dnes stále více lidí rozumí tomu, že hodnota elektřiny, kterou za těch 24 miliard vyrobíme, je jen dvě miliardy eur.

I přes rostoucí diskusi ale většina lidí vnímá obnovitelné zdroje spíše emotivně, musíme s tím počítat. Pro normálního občana je neuvěřitelně složité, aby rozuměl energetickému trhu, vždyť s tím má problémy i spousta expertů i politiků.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru