Malé a střední české firmy přijmou letos téměř 137 tisíc nových lidí. Tvrdí to závěry mezinárodního průzkumu, který provedla v sedmi evropských zemích společnost GE Capital International.

Pokud se její předpověď týkající se nových zaměstnanců vyplní, došlo by u menších českých podniků k polovičnímu nárůstu nových pozic. Důvodem jsou především nové zakázky – tuto motivaci k přijímání lidí uvádí 50 procent oslovených podnikatelů.

Třetina firem místa vytvoří kvůli plánované expanzi na zahraničí trhy.

 
Výzkumníci GE Capital International oslovili více než 2250 podniků v Německu, Francii, Velké Británii, Itálii, Maďarsku, Polsku a Česku. Dotázaných tuzemských firem bylo 325.

U zkoumaných firem do 250 zaměstnanců zaznamenali kromě zvyšování počtu pozic také nárůst optimistů stran vývoje v jejich odvětví. Například mezi Čechy je to 54 procent oslovených, loni to bylo 45 procent.

"Vnímají, že se česká ekonomika nadechuje k růstu. Dokazuje to i vývoj Indexu míry důvěry mezi podnikateli, který porovnává poměr optimistů a pesimistů v malých a středních firmách. Meziročně stoupl o 16 procentních bodů a dosahuje celkem 37 procent," dodává Jan Novotný, ředitel komerčního bankovnictví GE Money Bank.

Tento zmíněný index vychází ze zjištěného počtu optimistů (54 procent). Z něho výzkumníci odečítají podíl pesimistů (17 procent). Výsledná hodnota je tedy 37 procent.

Důvěra podnikatelů vyjádřená výše popsaným indexem panuje i na dalších evropských trzích zahrnutých v průzkumu.

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru