Na českém internetu se poslední dobou vynořilo hned několik nových profesních sdružení on-line podnikatelů. Po Seznamu a jeho projektu Mozky českého internetu založeném na osobnostech, přichází Platforma pro internetovou ekonomiku (PIE), za kterou stojí především český Google.

Na rozdíl od konkurenta ale chce po vzoru obdobném slovenské společnosti SAPIA především dávat dohromady firmy včetně menších a středních.

Sdružení PIE odstartovalo svou činnost na konferenci českého Aspen Institute o elektronickém obchodu minulý pátek. "Naším cílem pro letošek je především dát dohromady členskou základnu," říká Denis Gibadulin, který má v českém Googlu na starosti vztahy s veřejnou správou.

Platforma by totiž podle něj měla být hlavně jakýmsi klubem podnikatelů, kde se budou setkávat velcí hráči se středními i malými. A společně pak propagovat sebe a své postoje vůči veřejnosti i státní správě.

Zatím se ale projektu účastní hlavně pobočky velkých zahraničních firem. Kromě internetového gigantu se zapojila tuzemská pobočka MasterCardu, telekomunikačního AT&T nebo Facebooku, který ale u nás nemá žádné zastoupení.

Z českých se pak účastní společnost H1 nebo start-upy Brand Embassy a Průša Research. Gibadulin pak slibuje, že již má seznam českých firem, které o vstup projevily zájem.

Trochu pikantní je zapojení portálu Aukro, jehož mateřský koncern Allegro Group si stěžuje na Google u Evropské komise. Není tak příliš jasné, jak bude sdružení postupovat v situacích, kdy se střetnou zájmy jejich členů. Tradiční sdružení IT a telekomunikačních firem ICT Unie, která se členskou základnou částečně překrývá, například v obdobných případech vydává více odlišných stanovisek. Na českém internetu dlouhodobě působí především Asociace pro elektronickou komerci a Sdružení pro internetovou reklamu.

Nová skupina PIE si ke spolupráci přizvala i publicistu a ekonoma Lukáše Kovandu. Ten sice připouští, že se nikdy otázkám internetu a podnikání v digitálním prostředí nevěnoval ani o něm nepsal, sám to ale nepovažuje za problém. "Vidím svou pozici spíše jako tlumočníka," říká.

Související