Málokterá členská země Evropské unie je tak výrazně závislá na společném trhu jako Česko. Loni do partnerských sedmadvaceti zemí směřovalo zboží za téměř 2,6 bilionu korun, což představovalo 81 procent celkové hodnoty zbožového exportu. Podíl EU na dovozu je pětašedesátiprocentní.

Česká vláda je podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka připravena uvedenou relaci zhruba dodržet. „I to je důvod, proč nový kabinet změnil přístup k Evropské unii,“ prohlásil ministr na 163. žofínském fóru věnovaném exportu jako klíčovému „stimulátoru“ domácí ekonomiky.

Ale na druhé straně chce vláda ve spolupráci se soukromým sektorem posílit pozici českých vývozců na trzích mimo EU. Za prvé, není na nich tak „těsno“, za druhé, firmy tam mají šanci dosahovat vyšších zisků. Ale za cenu vyšších rizik.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru