Mezinárodní komoditní a těžební skupina Glencore Xstrata prodala celý svůj podíl v dole na měď Las Bambas v Peru.

Za skoro šest miliard dolarů jej kupuje konsorcium v čele s mezinárodní těžební společností MMG.

Důl Las Bambas je jedním z největších dolů v portfoliu společnosti Glencore. S jeho prodejem společnost souhlasila, aby výměnou získala svolení úřadů v čínském Pekingu se svým převzetím společnosti Xstrata.

Po dokončení prodeje dolu obdrží Glencore zhruba 5,85 miliardy dolarů (166 miliard korun) v hotovosti. Na účet konsorcia, které tvoří ještě společnosti Guoxin International Investment a Citic Metal, půjdou i všechny kapitálové výdaje a náklady související s rozvojem dolu od začátku letošního roku.

K poslednímu březnu tyto výdaje dosahovaly zhruba 400 milionů dolarů. S transakcí musí ještě souhlasit čínské ministerstvo obchodu a akcionáři MMG.

Globální obchodník s komoditami Glencore koupil těžařského giganta Xstrata před necelým rokem za 35 miliard dolarů (692 miliard korun).

Tato transakce ale ovlivnila hospodaření relativně nové skupiny, která se v uplynulém roce propadla do ztráty skoro sedm miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru