Nejlepší studenti českých technických vysokých škol si tento týden rozdělili finanční odměnu 150 tisíc korun v 16. ročníku soutěže Cena ČEZ. Soutěžili se svými diplomovými a doktorskými pracemi v oborech Výrobní zdroje elektrické energie, Přenos a akumulace elektrické energie a Užití elektrické energie.

Do finále postoupilo 21 mladých techniků z pražského ČVUT, VŠB-TU Ostrava, MFF UK a Západočeské univerzity v Plzni. Poprvé v historii soutěže vyhrála žena, studentka ČVUT Pavla Popelková s diplomovou prací na téma Technicko-ekonomické posouzení výměny kouřových ventilátorů v elektrárně Mělník.

„Chtěla jsem dělat diplomovou práci přímo z praxe, proto jsem se zajímala o témata vypsaná skupinou ČEZ. Ze tří zvažovaných témat už dvě byla obsazená, ale se třetím jsem uspěla, proto mám ještě větší radost, že se mi podařilo Cenu ČEZ vyhrát,“ řekla Pavla Popelková. 

„A já mám velikou radost, že poprvé předávám vítěznou Cenu ČEZ dámě,“ řekl manažer útvaru strategický nábor skupiny ČEZ Pavel Puff. „Jste důkazem, že i v energetice, která je tradičně vnímaná jako mužský obor, se může výborně uplatnit žena.“

Druhé místo získal Zdeněk Drazdík z ČVUT, třetí obsadil Petr Hawliczek z VŠB-TU Ostrava. Vítězem v kategorii doktorských prací je Miroslav Müller z ČVUT s prací Řešení kombinovaného namáhání venkovních vedení vvn.

„Všechny vítězné práce řeší velmi praktická a současná témata – je to důkazem, že naše vysoké školy se snaží vychovávat studenty v úzké spolupráci s praxí. Skupina ČEZ nám k tomu v energetických oborech významně pomáhá,“ uvedl předseda odborné poroty Josef Rosenkranz z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Soutěž diplomových a doktorských prací Cena ČEZ pořádá energetická firma jako součást svého vzdělávacího programu Svět energie. Cílem soutěže je vyhledávání a podpora talentovaných odborníků, případných budoucích zaměstnanců ČEZ.

"Soutěží již prošlo téměř 300 studentů, z nichž řada pak nastoupila ke Skupině ČEZ," dodala koordinátorka vzdělávacího programu Svět energie Marie Dufková.

 

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru