A francouzská Areva může ukončit své snahy o návrat do soutěže, z které byla před rokem a půl vyřazena.

Prakticky do písmene se tak naplnila předpověď týdeníku Ekonom z poloviny ledna letošního roku - včetně načasování tohoto kroku.

Dodnes platí i všech devět důvodů, proč zdvojnásobení kapacity temelínské elektrárny nedává smysl. Klíčový nadále zůstává důvod číslo jedna - chybí politická vůle podpořit dostavbu Temelína garancí návratnosti investice - třeba formou pevně dané výkupní ceny.

Všechny tři strany současné vládní koalice sice v obecné rovině jadernou energetiku podporují, ale k myšlence, že by stát nebo spotřebitelé energie dopláceli za elektřinu z nových jaderných bloků, se nikdo z šéfů vládních stran nehlásí.

Uchazeči o zakázku na oznámení společnosti ČEZ reagují s lítostí. „Máme za sebou pět let usilovné práce a bezmála miliardovou investici. Věříme proto, že již brzy budeme informováni o dalším postupu, který bude v souladu se zájmy této země a nebude ohrožovat její energetickou bezpečnost a nezávislost,“ reagoval mluvčí česko-ruského konsorcia MIR.1200 Aleš Pospíšil.

ČEZ dodává, že nelehkému rozhodnutí předcházela komunikace s vládou. Realita dnes vypadá následovně, žádná zcela nebo částečně soukromá společnost se do výstavby jaderné elektrárny nepustí. Rizika spojená s vývojem ceny elektřiny na burzách a evropské legislativy jsou natolik extrémní, že stamiliardovou investici do nového jadernébo bloku prakticky vylučují.

Pokud nenastane zásadní obrat na energetickém trhu, lze si dovolit následující předpověď. Nové jaderné bloky v Temelíně nebo Dukovanech někdy v budoucnu postaví buď společnost ve stoprocentně státním vlastnictví, nebo nikdo.

Související