Největší středoevropská firma chce posílit své pozice v české petrochemii. Polský PKN Orlen má v plánu získat kontrolu nad státními podniky Mero a Čepro, které vlastní strategické ropovody a zásobníky. Po fázi předběžné sondáže se už zástupci polským státem ovládaného Orlenu dostali do přímých jednání s klíčovými ministry české vlády.

Při nich podle informací Hospodářských novin navrhují propojit tyto strategické firmy s Českou rafinérskou, kterou Orlen ovládá přes společnost Unipetrol. Pokud k propojení dojde, na tuzemském trhu vznikne petrochemické uskupení s hodnotou desítek miliard korun. V něm by polská skupina držela kontrolní podíl.

Detailní informaci o polské nabídce získaly Hospodářské noviny ze dvou na sobě nezávislých zdrojů. Nabídka padla minulý týden na schůzce mezi nejvyšším managementem PKN Orlen a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Separátní jednání proběhlo také s ministrem financí Andrejem Babišem.

Mládek schůzku Hospodářským novinám potvrdil. "Ano, mohu potvrdit, že jsme se s představiteli PKN Orlen setkali a dostali jsme určitou nabídku," uvedl ministr. O detailech však odmítl mluvit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru