Brokát z broumovské Veby či pokrývky hlavy z novojičínského Tonaku už v Nigérii dobře znají. Země na západním pobřeží Afriky utěšeně bohatne a otevírá prostor pro další český vývoz.

Po nedávném přepočtu statistik se stala suverénně nejvýkonnější africkou ekonomikou. Loni Nigérie téměř zdvojnásobila svůj HDP na 510 miliard dolarů a daleko za sebou nechala dlouholetého lídra - Jihoafrickou republiku s 370 miliardami dolarů.

Její ekonomové totiž přidali do kalkulace hrubého domácího produktu i odvětví, která se tam dříve nezapočítávala. Tedy například internetový obchod, mobilní komunikace čí místní filmový průmysl, takzvaný Nollywood.

Nigérie ale hlavně drží zásoby ropy i dalšího nerostného bohatství, uklidnila politickou a náboženskou situaci a příjmy lidí rostou. Nejlidnatější zemi Afriky (se zhruba 170 miliony obyvatel) mají české firmy dobře zmapovanou, nechybí jim ani vazby na místní obchodníky. Zatím ale do Nigérie dováží zboží a služby "jen" za zhruba 70 milionů dolarů ročně, tedy asi 1,4 miliardy korun. Jde až o 68. nejvýznamnější zemi pro český export.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru