Přes 16 milionů dárcovských textových zpráv a více než 430 milionů korun poslali neziskovým organizacím lidé za 10 let existence této služby. Dárcovské SMS jsou ryze českým vynálezem. Společný projekt Fóra dárců a tuzemských mobilních operátorů se stal jednou z nejrozšířenějších forem, jak Češi přispívají na dobročinné účely. „Příjemci darů jsou vždy prověřené neziskové projekty s veřejnou sbírkou,“ vysvětluje šéfka Fóra dárců Klára Šplíchalová.

Velkou pozornost si pomoc prostřednictvím dárcovských SMS získala při přírodních pohromách a humanitárních katastrofách. V roce 2005 tak lidé poslali kolem 50 milionů na oblasti ve Srí Lance či Indonésii, které zdevastovala ničivá vlna tsunami. Velmi štědře a solidárně dárci přispěli i na obnovu Tater po velké vichřici v roce 2004.

"Mnoho pomoci se dostalo k povodněmi postiženým českým domácnostem díky dárcovským SMS v letech 2009, 2010 a také v loňském roce. Obdobně tomu bylo po katastrofálním zemětřesení na Haiti v roce 2010," popisuje Šplíchalová, kdy lidé nejochotněji pošlou dárcovskou textovku.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?