Přesně rok funguje na pražském Kačerově ojedinělý projekt, jehož cílem je pomáhat rodičům s malými dětmi skloubit kariéru s péčí o rodinu. Nabízí řadu služeb – individuální hlídání dětí od šesti měsíců, miniškolku pro děti od 15 měsíců, sdílenou kancelář, vzdělávací kurzy a kurzy osobního rozvoje. A díky grantu mohou rodiče využívat služby Baby Office zdarma.

"Překvapením prvního roku je poměrně malá využívanost sdílené kanceláře. Naopak s velkým úspěchem se v Baby Office setkávají kurzy a workshopy, které se zaměřují na začátek podnikání nebo právě na slaďování pracovního a rodinného života," uvádí jedna ze zakladatelek firmy Hana Krejčí. Ta centrum rozjížděla hlavně proto, že sama řešila, jak pracovat a zároveň být co nejblíž svým malým dětem.

Díky dvouletému grantu poskytuje Baby Office služby zdarma. "Služby sdílené kanceláře a miniškolky s dětským klubem mohou bezplatně využít rodiče s dětmi až do 10 let," vysvětluje mluvčí centra Kristýna Čermáková. Každý rodič má nárok na 40 hodin bezplatného čerpání služby za pololetí. Základní podmínkou pro možnost zapojení se do projektu je bydliště či podnikání v hlavním městě," doplňuje Čermáková.

„Za největší úspěch považuji fakt, že vůbec fungujeme. První rok byl opravdu náročný. Nejen z hlediska fungování firmy, ale i s ohledem na tlak, který projekt vyvíjel na naše osobní životy,“ přiznává Krejčí. V současné době Baby Office zaměstnává sedm lidí na poloviční úvazek a 10 lidí a několik dobrovolníků na příležitostnou výpomoc. 

V druhém roce svého fungování chystá otevření další pobočky - buď v Praze, nebo v jiném regionu. „Navazujeme užší spolupráci s dalšími organizacemi, které se zabývají „předškolkovým“ vzděláváním a podnikáním žen. Chceme se více zaměřit na kvalitu péče o děti, především školením našich lektorek v miniškolce v Montessori. Plánujeme také propojení s dalšími rodinnými coworkingovými centry. Chceme vytvořit platformu pro zlepšení celkové zaměstnanosti žen s dětmi do 6 let, která dosahuje v České republice druhé nejnižší hodnoty v EU  - pouhých 35,8 procenta,“ vysvětluje Krejčí.

Na oslavu svého výročí chystá Baby Office den otevřených dveří. V pátek 11. dubna od 10 do 18 hodin si budou moci zájemci prohlédnout prostory centra, ochutnat domácí produkty a posedět u kávy, vyzpovídat zakladatelky projektu nebo s dětmi zhlédnout divadelní představení.

Související