Nařízení, které zakazuje účtování poplatků za volání a posílání SMS do zahraničí, schválil ve čtvrtek Evropský parlament. 

Nyní budou nařízení přezkoumávat jednotlivé členské státy. Pokud vše půjde hladce, závěrečná dohoda bude uzavřena do konce letošního roku. 

"V roce 2010 jsem slíbila zrušení poplatků za roaming do konce roku 2015 a nyní nás od dosažení tohoto cíle dělí už jen jeden krok," prohlásila po hlasování komisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová.

Zrušení poplatků je součástí širšího plánu Evropské komise na vytvoření jednotného telekomunikačního trhu. EK předložila návrh nařízení na vytvoření "propojeného kontinentu" v září 2013.

Kromě zrušení poplatků za roaming je součástí nového nařízení i zajištění otevřeného internetu pro všechny, zákaz blokování a znehodnocování obsahu, koordinace licencí pro bezdrátové širokopásmové připojení, zvýšení transparentnosti smluv o připojení pro zákazníky a usnadnění změny poskytovatele služeb.

 "Není to jen souboj mezi turisty a operátory. Kvůli roamingu čelí podnikatelé zbytečným nákladům a přicházejí o příjmy. Na společném trhu přitom nedává žádný smysl. Je to ekonomické šílenství," obhajovala svou iniciativu zastánkyně zrušení roamingu už dříve. 

Při jeho předložení se opírala o průzkumy, podle nichž 94 procent Evropanů při cestách do zahraničí omezuje telefonování a vypíná mobilní internet.

Jednodušší změna smlouvy

Návrh na zrušení roamingu zahrnuje ustanovení o "rozumném použití", které má zajistit, aby uživatelé nemohli nová pravidla nepoctivě využívat. To by nastalo třeba v případě, že by si klient koupil telefon v Litvě s cílem používat ho v Británii. Tento způsob komunikace proto bude sledován a nadměrné používání tohoto druhu nebude povoleno.

V případě poskytování internetových služeb bude zakázaná diskriminace zákazníka kvůli jeho národnosti nebo bydlišti. Pro spotřebitele má být jednodušší změna smlouvy, pokud nebude se službou spokojen, a poskytovatelé služby budou mít zakázáno smlouvy zákazníkům automaticky prodlužovat.