Před dvěma týdny pražská burza zveřejnila, že ve svých statistikách hodlá zohlednit výplatu dividend. Představila v té souvislosti tzv. Total Return Index (PX-TR), který svou bází bude odpovídat stávajícímu hlavnímu indexu PX. Od pondělí již zahájila jeho výpočet. 

Zpětně každopádně provedla jeho přepočet až k 20. 3. 2006, kdy došlo ke sloučení indexů PX50 a PX-D a vzniku zmiňovaného nyní stále používaného indexu PX. Ten tento týden zakončil na 1 005,66 bodů, nový index PX-TR burza vypočítala na 1 412,77 bodů. Z rozdílu je tedy patrné, že dividendy za posledních 8 let index ovlivnily o více než 40 procent, respektive při jejich započítávání by se indexově vývoj akcií na Burze cenných papírů Praha (BCPP) jevil podstatně pozitivněji. 

Jak známo, pražská burza svým dividendovým výnosem patří k nejvýnosnějším trhům na světě. Za rok 2013 dividendový výnos činil 5,19 %. Pro srovnání tedy v tomto ohledu převýšila nejen trhy v regionu střední a východní Evropy (Varšava WIG 3,71 %), ale i rozvinuté trhy v EU (Německo DAX 2,83 %; Velká Británie FTSE 100 3,46 %) či USA (DJIA 2,08%; NASDAQ 1,19%).

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru