Dotování obnovitelných zdrojů bude levnější a spravedlivější, slibuje Evropská komise. Nový systém podpory má zamezit opakování živelné výstavby s drtivým dopadem do cen elektřiny, jakým byl například i solární boom v Česku v letech 2009 a 2010.

Podle tohoto návrhu mají členské země zavést „ryze soutěžní proces“ přidělování pobídek investorům do zelených energií. Zmíněné opatření má odstranit vady současného systému – živelný růst oboru a jeho důsledek v podobě vysokých nákladů na dotování obnovitelných zdrojů.

Konkrétní podobu nové směrnice chce Evropská komise představit 9. dubna, členské země ji mají převést do svého právního řádu nejpozději v lednu 2017.

Tato směrnice představuje šalamounské řešení, jak nadále udržet zvýhodnění pro obnovitelné zdroje a zároveň nenarušovat jednotný energetický trh v evropské osmadvacítce. Mířit bude hlavně na velké investory, malé instalace například střešních solárních panelů postihovat nebude.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Členské země EU mají zavést „ryze soutěžní proces“ přidělování pobídek investorům do zelených energií. Zmíněné opatření má odstranit vady současného systému - živelný růst oboru a jeho důsledek v podobě vysokých nákladů na dotování obnovitelných zdrojů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.