Dotování obnovitelných zdrojů bude levnější a spravedlivější, slibuje Evropská komise. Nový systém podpory má zamezit opakování živelné výstavby s drtivým dopadem do cen elektřiny, jakým byl například i solární boom v Česku v letech 2009 a 2010.

Podle tohoto návrhu mají členské země zavést „ryze soutěžní proces“ přidělování pobídek investorům do zelených energií. Zmíněné opatření má odstranit vady současného systému – živelný růst oboru a jeho důsledek v podobě vysokých nákladů na dotování obnovitelných zdrojů.

Konkrétní podobu nové směrnice chce Evropská komise představit 9. dubna, členské země ji mají převést do svého právního řádu nejpozději v lednu 2017.

Tato směrnice představuje šalamounské řešení, jak nadále udržet zvýhodnění pro obnovitelné zdroje a zároveň nenarušovat jednotný energetický trh v evropské osmadvacítce. Mířit bude hlavně na velké investory, malé instalace například střešních solárních panelů postihovat nebude.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?