Nový hospic v Liberci vznikne v bývalém kojeneckém ústavu a jeho otevření Hospicové hnutí svaté Zdislavy plánuje na začátek příštího roku. Zařízení nabídne 28 lůžek, které budou zakoupeny právě díky daru Nadace Komerční banky Jistota, která hospicovému hnutí darovala téměř sedm set tisíc korun.

„Uvědomujeme si, že péče o dlouhodobě a vážně nemocné je nezbytnou součástí fungování každé vyspělé společnosti. Spolupráce se zařízeními, které zajišťují hospicovou a paliativní péči je proto jednou z hlavních aktivit nadace,“ vysvětlil Jiří Mifek, člen správní rady Nadace KB Jistota.

Hospicová péče svaté Zdislavy poskytuje svou péči v Liberci od roku 2009. Právě do libereckého zařízení půjdou peníze od Nadace Jistota, jelikož v této oblasti doposud kamenný hospic chyběl. Další zařízení hnutí provozuje v České Lípě, Turnově a Jablonci nad Nisou.

„Lůžkový hospic je řešením pro ty pacienty v terminálním stádiu, kteří z rodinných či zdravotních důvodů nemohou využívat domácí hospicovou péči,“ doplnila Taťána Janoušková, ředitelka společnosti.

Nadace Komerční banky Jistota patří mezi desítku největších firemních nadací v České republice. Za posledních 10 let rozdělila mezi potřebné částku přesahující 50 milionů korun. 

Péči o umírající podporuje v Česku dlouhodobě například také Nadace ČEZ nebo Nadační fond Avast. Společnost Avast daruje každým rokem do svého nadačního fondu 2,5 procenta ze svého zisku, což za tři roky existence fondu bylo více než 100 milionů korun. 

Před nedávnem spustil Nadační fond Avast pilotní program Spolu až do konce. Až do 23. března mohly žádat o podporu projektů, které jsou zaměřené na důstojné umírání, například neziskové organizace, zdravotnická zařízení, vzdělávací instituce, obce, ale také fyzické osoby s dobrým nápadem nebo církevní nadace. Jaké projekty nakonec nadační fond podpoří, zveřejní v květnu.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru