Nejlepší českou inovací roku 2013 se stal unikátní beton, který propouští světlo, pojmenovaný LiCrete. Je to první nosný materiál, který dokáže propustit světlo skrze všechny své vrstvy. Hlasovalo pro něj 33 procent účastníků Festivalu Česká inovace, který se konal v Národní technické knihovně v Praze. Byl to již třetí ročník soutěže, jež oceňuje nejlepší inovační nápady Čechů. 

Autorem vítězného projektu, který byl zařazen do kategorie Nadějná inovace určené živnostníkům a začínajícím firmám, je stejnojmenná společnost Gravelli z Hranic na Moravě. V tomto novém stavebním materiálu je do betonu zalitý patentovaný systém vnitřního světlovodu.

Využití tento beton najde hlavně při stavbě dělicích příček, nosných zdí, schodišťových stupňů a dalších prvků, kde je zapotřebí nechat propouštět světlo napříč dělicím materiálem. Vítězný projekt vzešel z vítězů pěti kategorií soutěže Česká inovace.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.