Brněnští zastupitelé na úterním jednání projekt Amazonu odmítli, ve středu už americké společnosti nabízí státní agentura CzechInvest několik dalších míst, kde by její sklad mohl stát. 

S pozemky přispěchaly také Jihomoravský kraj nebo Ostrava.  

Právě se zástupci Jihomoravského kraje se chce Amazon sejít ještě tento týden. "Máme s Amazonem naplánované jednání. Budeme jednat o další variantě, a to společně s představiteli Jihomoravského kraje," uvedla mluvčí CzechInvestu Adéla Tomíčková s tím, že konkrétní termín se prozatím řeší. K dalším lokalitám se podle ní společnost zatím nevyjádřila. 

"Poté, co se v úterý brněnské zastupitelstvo rozhodlo neschválit výstavbu logistického centra společnosti Amazon v Brně - Černovicích, nabídla agentura CzechInvest hned několik alternativních lokací v Česku," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Podle CzechInvestu všechny splňují požadovaná kritéria. Agentura předložila Amazonu rozšířenou nabídku možných pozemků již v únoru. "Jedná se například o lokality v Jihomoravském, Moravskoslezském, Plzeňském a Zlínském kraji. Nabídku nyní připomeneme a jsme rovněž připraveni ji na základě požadavků investora dále rozšířit," uvedla Petra Menclová ze státní agentury. 

Záchranná mise hejtmana Haška

Krajské pozemky nabídl například jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Zatím však neupřesnil, kde konkrétně by mohl megasklad stát. 

"Beru to jako záchrannou misi, na kterou se vydal Jihomoravský kraj, aby pomohl zachránit investici Amazonu v České republice jako takové a samozřejmě také v regionu jižní Moravy," prohlásil Hašek.

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) na Haškovu nabídku reagoval s tím, že dokud nebude mít jasné stanovisko od Amazonu, že od projektu v Brně odstupuje, chce se o příchod amerického investora snažit i nadále. "Stanovisko bych měl dostat na konci týdne. Je iluzorní si myslet, že existuje jiná firma, která by v současné ekonomické situaci do Brna přišla a zajistila tady 1 500 pracovních míst a investovala téměř tři miliardy korun," řekl Onderka. 

Ministr Mládek, kterého prý rozhodnutí brněnských politiků zaskočilo, uvedl, že Česko nabízelo americké společnosti i jiná místa, pozemek u Brna ale on sám považuje za nejlepší. "Pokud se nenajde nějaký technický problém, který by tomu bránil, má tato lokalita asi největší šanci. Po diskusích s firmou Amazon bylo zřejmé, že oni velmi stojí o to, aby ta investice byla v blízkosti Brna," podotkl s tím, že Amazon chce z logistického centra obsluhovat i části Rakouska.

V příštích dnech se podle Haška uskuteční jednání mezi zástupci kraje, CzechInvestu a Amazonu. Pokud budou mít Američané zájem o náhradní, krajskou variantu, mohlo by jihomoravské zastupitelstvo na nejbližší schůzi schválit vše, co bude do té doby dojednáno.

Znovu se hlásí i Ostrava 

Šanci ucítila také Ostrava, která Amazonu opět nabídne pozemky v průmyslové zóně Mošnov na Novojičínsku. "O přítomnost této firmy v regionu jsme měli zájem, a ten stále trvá," uvedl primátor Ostravy Petr Kajnar (zvolen za ČSSD). Až na dobudování železničního připojení je podle něj zóna kompletně připravena.

Podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) by investor prospěl celému regionu. "Premiér slíbil, že prostřednictvím CzechInvestu bude mošnovská zóna okamžitě nabízena jako alternativa," uvedl.

Vláda kritizuje brněnské politiky

Je to špatný signál investorům, komentoval odmítnutí Amazonu u Brna vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Celá kauza je podle něj problémem především brněnských zastupitelů ČSSD.

"Nedomýšlejí dopady a signály, které vysíláme," řekl Babiš. Vláda při svém nástupu mimo jiné deklarovala, že se bude snažit přitáhnout zahraniční investory.

Brno kritizovala i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. "Nechápu, proč zastupitelé takto rozhodli. V současné době se potýkáme s rekordní nezaměstnaností, firma Amazon přitom slibovala vytvořit zhruba dva tisíce nových pracovních míst. Věřím, že se nám podaří najít jinou vhodnou lokalitu a že investor neodejde do některé ze sousedních zemí," řekla.

Brněnští zastupitelé v úterý napotřetí neschválili smlouvy s investorem CTP Invest a Ředitelstvím silnic a dálnic, které by stavbu logistického centra Amazonu v Brně umožnily. Primátor Roman Onderka (ČSSD) to v první chvíli označil za definitivní konec projektu.

Podle plánů Amazonu měl sklad v Brně začít fungovat v únoru nebo březnu příštího roku. Investice za zhruba 2,7 miliardy korun počítala s vytvořením zhruba 1 500 pracovních míst. Sklad měl mít rozlohu 95 tisíc metrů čtverečních.