S vývojem vlastního elektromotoru začali v Kunovicích o Vánocích 2009. Zadání od majitelů společnosti Evektor znělo prostě: elektrifikujte lehké vozidlo. Na trhu v té době chyběl produkt kompletních elektrických náprav pro vozidla, a tak padla volba právě na ně.

"Byl to takový pokus, který měl prověřit, co výroba elektromotoru obnáší. Zjistili jsme, že na trhu nic takového (motor i s nápravou) není. To, co jsme dovezli z Číny, se po 200 ujetých metrech rozpadlo. Tehdy jsme začali od nuly," říká produktový šéf výroby kompaktních elektrických náprav Miroslav Běhávka.

Doba na takový produkt byla příhodná. V roce 2009 startovala vlna elektromobility, která majitele firmy zaujala. "Kolega to přes Vánoce rozmyslel a v druhé polovině ledna na stole ležel prototyp motoru," popisuje Běhávka začátky výroby dnešního prototypu.

"Pak už jsme přemýšleli, jak to zvětšit do současných velikostí. Dostali jsme se do nějakého technického problému, šli jsme se zeptat na VUT Brno a dík tomu se zúčastnili první soutěže Technologické agentury ČR. Napsali jsme projekt, který jsme dostali v prosinci 2010," popisuje.

Novinka Evektoru byla v úterý vyhodnocena v anketě Zlatý amper na prvním místě. Ocenění kromě Evektoru získaly ještě čtyři další produkty - například bezkontaktní rotační senzor firmy TRUCK s.r.o. nebo inteligentní svorkovnice firmy Weidmüller. Zbývajícími oceněnými jsou výrobky koncernu ABB a společnosti UNITES Systems a.s.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru