Státní dluh České republiky loni stoupl o 15,7 miliardy korun na 1,683 bilionu korun. Údaje z počátku ledna v pátek  potvrdilo ministerstvo financí. Jde o nejnižší přírůstek státního dluhu od roku 1996. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 160 000 Kč.

Vnitřní zadlužení státu loni stouplo o 0,8 miliardy na 1,288 bilionu korun. Zahraniční dluh státu vzrostl o 14,9 miliardy na 395,2 miliardy korun.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Babiš chce zjistit, kolik má stát vlastně volných peněz. Hodlá je investovat - čtěte ZDE

Během roku 2012 státní dluh stoupl o 168 miliard korun na 1,668 bilionu Kč.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru