Rumunsko, Rusko či Ukrajina jsou trhy, které loni pomohly Hamé k lepším ekonomickým číslům. Ve všech těchto zemích zaznamenala potravinářská společnost dvouciferný růst tržeb. A míří i do vzdálenějších destinací - Afriky a Číny.

Hamé loni utržilo 5,1 miliardy korun, což je o čtyři procenta více než v roce 2012.

Vyšší příjmy ze zahraničních trhů pomohly společnosti vyrovnat opatrné chování českých zákazníků, kteří výrobky Hamé kupovali naopak méně. "K výraznému nárůstu došlo například v Rusku, kde jsme zvýšili tržby o 15 procent, na Ukrajině o 29 procent, a v Rumunsku dokonce o 39 procent," vypočítává generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

K ziskům společnosti Štrupl poznamenal, že rostly zhruba stejným tempem jako tržby, to znamená kolem čtyř procent.

Největší podíl na příjmech měly masné výrobky, tedy paštiky či masové konzervy. S velkým odstupem skončila zelenina a výrobky z rajčat - z tržeb tvořily dvacet procent.

Je patrné, že firma velmi důvěřuje zahraničním trhům. Paštiky a protlaky začíná proto posílat i do exotičtějších zemí v Africe či Asii.

"Jednáme s distributory v Súdánu, Etiopii a Ghaně. Připravujeme i schůzky v Senegalu a dalších zemích. Na těchto trzích je zájem hlavně o kojenecké výživy, kečupy, paštiky a další masné výrobky," vysvětluje šéf Hamé Štrupl.

Firma v těchto dnech poprvé vyvezla své zboží i do Číny. Šlo o masozeleninové a ovocné kojenecké výživy, pro které má tento trh podle firmy velký potenciál.

Investice za 219 milionů

Investice do výroby dosáhly loni více než 156 milionů korun. Peníze šly především do výrobních závodů v Kunovicích, Podivíně a Babicích.

Díky investicím firma zmodernizovala provozy a jejich technologické zařízení, podle slov svých manažerů zefektivnila výrobu a zvýšila její kapacitu. Letos chce Hamé investovat dalších 219 milionů korun.

Společnost má celkem devět výrobních závodů, sedm v Česku a po jednom v Rusku a Rumunsku. Zaměstnává 2350 lidí.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.