Rumunsko, Rusko či Ukrajina jsou trhy, které loni pomohly Hamé k lepším ekonomickým číslům. Ve všech těchto zemích zaznamenala potravinářská společnost dvouciferný růst tržeb. A míří i do vzdálenějších destinací - Afriky a Číny.

Hamé loni utržilo 5,1 miliardy korun, což je o čtyři procenta více než v roce 2012.

Vyšší příjmy ze zahraničních trhů pomohly společnosti vyrovnat opatrné chování českých zákazníků, kteří výrobky Hamé kupovali naopak méně. "K výraznému nárůstu došlo například v Rusku, kde jsme zvýšili tržby o 15 procent, na Ukrajině o 29 procent, a v Rumunsku dokonce o 39 procent," vypočítává generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

K ziskům společnosti Štrupl poznamenal, že rostly zhruba stejným tempem jako tržby, to znamená kolem čtyř procent.

Největší podíl na příjmech měly masné výrobky, tedy paštiky či masové konzervy. S velkým odstupem skončila zelenina a výrobky z rajčat - z tržeb tvořily dvacet procent.

Je patrné, že firma velmi důvěřuje zahraničním trhům. Paštiky a protlaky začíná proto posílat i do exotičtějších zemí v Africe či Asii.

"Jednáme s distributory v Súdánu, Etiopii a Ghaně. Připravujeme i schůzky v Senegalu a dalších zemích. Na těchto trzích je zájem hlavně o kojenecké výživy, kečupy, paštiky a další masné výrobky," vysvětluje šéf Hamé Štrupl.

Firma v těchto dnech poprvé vyvezla své zboží i do Číny. Šlo o masozeleninové a ovocné kojenecké výživy, pro které má tento trh podle firmy velký potenciál.

Investice za 219 milionů

Investice do výroby dosáhly loni více než 156 milionů korun. Peníze šly především do výrobních závodů v Kunovicích, Podivíně a Babicích.

Díky investicím firma zmodernizovala provozy a jejich technologické zařízení, podle slov svých manažerů zefektivnila výrobu a zvýšila její kapacitu. Letos chce Hamé investovat dalších 219 milionů korun.

Společnost má celkem devět výrobních závodů, sedm v Česku a po jednom v Rusku a Rumunsku. Zaměstnává 2350 lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru