Britská ekonomika v příštích měsících překoná rekordní tempo růstu, kterého dosahovala před začátkem finanční krize.

Předpokládá to Britská obchodní komora (BCC), která v pondělí zveřejnila aktualizovaný odhad vývoje ekonomiky na letošní a příští rok. V tomto roce BCC předpokládá růst ekonomiky o 2,8 procenta, v příštím roce pak zpomalení na 2,5 procenta. Tyto odhady jsou nepatrně příznivější, než byla prosincová prognóza.

Britská ekonomika byla na konci minulého roku ještě o 1,4 procenta menší, než byl rekord z počátku roku 2008, tedy před začátkem hospodářské recese. Británie se tím lišila od vývoje, který zažily skoro všechny velké ekonomiky ve vyspělém světě.

BCC nyní očekává, že britská ekonomika tuto úroveň překoná ve druhém čtvrtletí letošního roku. Tedy o kvartál dříve, než předpokládala ještě v prosinci.

Hlavní ekonom BCC David Kern podle agentury Reuters řekl, že britská ekonomika jde správnou cestou, schodek platební bilance však zůstává příliš vysoký a bez výraznějšího posunu směrem k čistému vývozu by ekonomika mohla dlouhodobě riskovat zhoršení. Podniky přitom prý budou zvyšovat kapitál pouze tehdy, pokud se udrží nízká inflace a nízké úrokové sazby.

Pokud jde o současné úrokové sazby, které britská centrální banka drží na historickém minimu 0,5 procenta, předpokládá BCC jejich první zvýšení na konci příštího roku.

V čele zotavování britské ekonomiky zatím stáli spotřebitelé a realitní trh. Centrální banka tvrdí, že vývoz a podnikové investice budou muset růst, aby se toto zotavování udrželo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru