Česko, západní Evropa, Japonsko a další vyspělé země nevyhnutelně stárnou a vize budoucnosti nejsou právě růžové. Pokud ano, pak možná jen kvůli barvě pilulek, jež budou lidé, z nichž bude v roce 2050 každý osmý starší 80 let, stále více a častěji polykat.

Výdaje vlád na sociální péči a zdravotnictví jsou už nyní obrovské. Jen v České republice jde na zdravotnictví z veřejných peněz 300 miliard ročně. Se započtením důchodů a dalších sociálních dávek se suma blíží 800 miliardám a přesahuje 20 procent HDP. Za posledních 20 let se tyto výdaje zvýšily čtyřnásobně.

Lidé se dožívají stále vyššího věku, podle odhadů se dnešní děti budou běžně dožívat stovky; stárnutí populace bude mít tak dopady i na další oblasti ekonomiky: růst HDP, zaměstnanost, ceny nemovitostí, daňové zatížení, nominální zadlužení... Úbytek pracovní síly, nízká porodnost a rostoucí náklady na zdravotnictví a sociální péči jsou na jedné straně noční můrou alespoň těch vlád, jež si problémy už nyní připouštějí, na straně druhé se tím ale už nyní otvírají velké byznysové příležitosti pro soukromý sektor.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru