„Dobrý zaměstnavatel se pozná podle toho, jak se zachová k lidem, které propouští,“ tvrdí Alena Sehnalová, psycholožka práce, která se specializuje na kariérní poradenství v programech takzvaného outplacementu. Jde o vzdělávací programy, především skupinové semináře nebo individuální konzultace s odborníky na personalistiku, právo, psychologii.

Lidé se v nich učí, jak postupovat při hledání nového zaměstnání a jak se na trhu práce chovat. Hradí je zaměstnavatel a účast v nich je dobrovolná. Na jednoho propouštěného firma většinou vynaloží do deseti tisíc korun. Konzultanty si firmy najímají především při hromadném propouštění nebo tehdy, pokud se chtějí odvděčit za mnohaletou práci vysokému manažerovi, kterého již nepotřebují.

„Obvykle této služby využije víc než polovina propouštěných, hodně záleží na tom, jak jim je program představen. Lepší je, když to udělá nezávislý konzultant, k personalistům z firmy, která propouští, jsou většinou lidé ve výpovědi nedůvěřiví,“ říká Alena Sehnalová.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru