V českém Centru vývoje originálních léčiv testuje devět látek s možným velkým komerčním využitím. Tři z projektů mají jako cílovou indikaci léčbu rakoviny, další směřují na neurodegenerativní onemocnění, jako je například Alzheimerova nemoc, a na léčbu poruch centrálního nervového systému.

"Dále se zabýváme zánětlivými onemocněními. Například se jedná o určité typy zánětlivých střevních onemocnění, na něž dnes není úplně vhodné léčivo," vypočítává projektový manažer centra a zástupce ředitele Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) pro strategický rozvoj Martin Fusek.

Zatím nejdále ve vývoji je ale preparát na léčbu obezity.

"Nemohu prozradit všechny detaily, protože se jedná o velmi kompetitivní oblast," říká Fusek, "ale látky, které vědci z ÚOCHB nalezli, fungují v různých modelech u zvířat, snižují u nich příjem potravy a snižují hmotnost a zatím se nezdá, že by měly nějaké nežádoucí vedlejší účinky."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru