Data o všech fakturách, které ta která společnost vydala či zaplatila budou nově sbírána na finančním úřadu. Speciální počítačový program pak bude údaje mezi sebou porovnávat a hledat, zda někde nedochází k daňovým únikům.

„Kontrolní výkaz jednoznačně požaduji a podporuji. Je to efektivní opatření,“ říká premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodává také, že by se mu líbilo, aby Česko v podstatě okopírovalo systém, který od ledna 2014 platí na Slovensku.

Finanční správa kontrolní výkaz k DPH zařadila na seznam osmačtyřiceti opatření, která by měla pomoct lepšímu výběru daní. „Předpokládám, že tento systém by mohl fungovat během roku 2015,“ vysvětluje Jan Knížek, šéf finančního ředitelství, jež spadá pod ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 

Na serverech, k nimž budou mít přístup jeho podřízení, pak vznikne unikátní byznysová databáze – jedním kliknutím půjde vyhledat u firem všechny jejich obchodní partnery a peněžní toky mezi nimi. To jsou přitom velmi citlivé údaje, k nimž se státní aparát dnes může dostat také, ale trvá mu to déle a informace „sosá“ z více zdrojů.

„Bezpečnostní režim je nezbytný,“ tvrdí premiér Sobotka. „Přístup by k tomu měl jen omezený počet lidí,“ doplňuje jej Jiří Žežulka, který v rámci finanční správy vede odbor řízení rizik při správě daní a který by pravděpodobně patřil právě k těm lidem, již by do systému mohli.

Názory z podnikatelského prostředí na nový plán se různí. „Máme zkušenost s obdobným systémem v sesterské společnosti na Slovensku. Průměrně vyspělé IT nemá problém exportovat příslušné reporty přímo z účetních knih,“ říká Marek Malík, ředitel Kordárny Plus, výrobce tkanin pro gumárenský průmysl.

„Z hlediska krácení DPH na ocelářské výrobky lze jakoukoliv iniciativu státu jen a jen uvítat. Důležité by ale mělo být, aby tuto povinnost měly všechny subjekty, které obchodují, protože problém krácení DPH vzniká často v řetězci obchodníků. Bohužel ze systémového pohledu to vnímám jako nadbytečnou zátěž pro daňové subjekty,“ zlobí se naopak Jakub Vít, místopředseda svazu Hutnictví železa, který sdružuje přední tuzemské ocelárny, slévárny či hutě.

Podrobnosti najdete ve středečních Hospodářských novinách.

ctete streda

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru