Hokejisté Slavie porazili v 50. kole extraligy Spartu 3:2 v prodloužení. Slavia v pražském derby v této sezoně vůbec poprvé zabodovala. O její výhře rozhodl v čase 60:30 kapitán Petr Kadlec a udržel tak svému týmu naději na účast v předkole play-off minimálně do úterý.

Domácí Slavia se musela v důležitém boji obejít bez svého suverénně nejlepšího střelce a zároveň i nejproduktivnějšího hráče Bednáře. Přesto se do svého městského soka s chutí zakousla a první třetina se odehrála převážně v pásmu před brankovištěm hostujícího gólmana Novotného.

Ten musel brzy řešit zakončení Vrdlovce, který se dostal za záda sparťanských beků, ale stav se měnil až v páté minutě, kdy Krenželok trefil přesně pod horní tyč. Sparta zahrozila Divíškovou tečí, při níž si brankář Svoboda připsal jeden z pouhých čtyř zákroků v první třetině. Ta i poté probíhala trochu překvapivě v režii slávistů, Krenželok ale místo navýšení náskoku v podobné příležitosti jako při svém gólu minul.

Na začátku 23. minuty při přesilovce Slavie neprotlačil puk do branky ani přes několik dorážek Jelínek. Nedlouho po jejím skončení se při signalizované výhodě usadila v útočném pásmu Sparta a Philipp dobře umístěnou ranou vyrovnal. Ve 27. minutě ale vydřel puk za Svobodovou brankou Sklenář, předložil Whartonovi a o krok napřed byla opět Slavia. Šance Klimka a Tona na druhé straně přišly vniveč.

Na úvod třetího dějství měli po Přibylově sólu těžkou práci sudí, neboť Svoboda sice dokázal puk chytit, ale při svém couvání mezi tyče skončil téměř celý za brankovou čárou. Arbitr Hribik ovšem po poradě s rozhodčím u videa rozpažil - gólu nebylo dosaženo.

Chvilku nato dorážel ze skrumáže před Svobodou Klimek, kotouč za zády domácího gólmana už mířil do prázdné branky, zadák Štich ho ale dokázal včas odpálit do bezpečí. Na druhé straně měl "tutovku" při končící početní výhodě Slavie Langhammer, Novotného však neprostřelil. A nepovedlo se to ani Vrdlovcovi, jenž v dalším svém úniku prohrál i druhý minisouboj se strážcem sparťanského brankoviště.

V končící 54. minutě zavařil svému týmu Doležal, který při Tomicově pobytu na trestné lavici zranil vysokou holí Tona a obdržel trest na dvě plus dvě minuty. Sparta měla přes minutu a půl k dispozici hru v pěti proti třem a Kubát po minutě vyrovnal. Lídr tabulky měl i další příležitosti, ale nakonec rozhodovalo až prodloužení. To ukončil už po půl minutě skvěle zakončeným sólem kapitán Kadlec.

HC Slavia Praha - HC Sparta Praha 3:2 v prodloužení (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Krenželok (Sklenář), 27. Wharton (Sklenář), 61. Kadlec (Valach) - 25. Philipp (Kubát, J. Hlinka), 55. Kubát (T. Rachůnek). Rozhodčí: Šindler, Hribik - Ondráček, Štofa. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 10 320.

Slavia: A. Svoboda - Kadlec, Šenkeřík, Valach, Wharton, Knot, Holub, Štich - P. Jelínek, Žejdl, Tomica - Krenželok, Langhammer, Sklenář - Stránský, Klhůfek, J. Doležal - Vrdlovec, T. Doležal, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Sparta: F. Novotný - Pilař, Polášek, Kubát, Sičák, Švrček, Piskáček, Philipp - P. Ton, J. Hlinka, Simon - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Divíšek, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

Třinec dal Brnu desítku

Třinec rozdrtil Brno 10:2 a už poosmé v řadě byli stoprocentní. Kometa sice vedla již od druhé minuty, ale pak dostala osm gólů za sebou. Hattrickem se na debaklu Brna podílel famózně hrající Martin Růžička. Slezané v domácím prostředí vyhráli desáté utkání v řadě, od 3. prosince ve Werk Areně nepřišli ani o bod.

HC Oceláři Třinec - HC Kometa Brno 10:2 (2:1, 4:0, 4:1)

Branky a nahrávky: 7. Orsava (Linhart), 10. Peterek (Hrňa, Zíb), 28. Hrňa (Peterek, Bonk), 33. Galvas (Polák, Bonk), 36. Zíb (Bonk, D. Květoň), 36. Martin Růžička (Rákos), 47. Martin Růžička, 48. Adamský (Roth, Hrubec), 52. Martin Růžička (Polanský, D. Nosek), 52. D. Květoň (Zíb, Foltýn) - 2. V. Němec (Dlapa, J. Káňa II), 50. Vondráček (Čermák, Kováčik). Rozhodčí: Kubuš, Müllner (oba SR) - Jindra, Skopal. Vyloučení: 4:5, navíc Foltýn 10 min. - Miller 5 min. a do konce utkání, Burian 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 4596.

Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Trončinský, Linhart, D. Nosek, Zíb, od 50. navíc Krejčí, Foltýn - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Rákos, Rufer - Peterek, Hrňa. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Brno: Čiliak (28. Trvaj) - Dujsík, Jan Hanzlík, Kováčik, Dlapa, Kuboš, Žižka, Miller - Vondráček, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - P. Mrázek, Raška, Wasserbauer - H. Zohorna, Koreis, Burian - od 41. navíc Š. Novotný. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Zlín vyhrál v Plzni

Hokejisté Zlína vyhráli na ledě Plzně 2:1, pošesté za sebou naplno bodovali a posunuli se na čtvrté místo. Zápas rozhodl ve 39. minutě Jaroslav Balaštík. Mistrovská Plzeň klesla na třetí místo o bod za Třinec.

HC Škoda Plzeň - PSG Zlín 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Mozík (M. Dvořák, T. Sýkora) - 31. Čájánek (Veselý, Zámorský), 39. Balaštík (Leška). Rozhodčí: Pešina, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:7, navíc Duda (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 5174.

Plzeň: Machovský - Slovák, Seman, J. Jeřábek, Boháč, Mozík, Frolo - Kratěna, Martin Straka, J. Sýkora - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Lev - M. Dvořák, T. Sýkora, Pitule. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Zlín: Horčička - Zámorský, Řezníček, Marušák, Urbanec, Matějíček, Tesařík - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Okál, Holík, F. Čech - J. Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Hradec si zajistil čtvrtfinále

Hokejisté Hradce Králové zdolali poslední Chomutov 2:0 a zajistili si přímou část ve čtvrtfinále. Mountfield zabral po pěti prohrách, posunul se na páté místo a sedmým Vítkovicím unikl už na rozdíl sedmi bodů. Chomutov natáhl svou rekordní sérii porážek už na 23 zápasů.

Mountfield Hradec Králové - Piráti Chomutov 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Tvrdík (Pospíšil, Ptáček), 26. Šimánek (Mertl, Kudrna). Rozhodčí: Jeřábek, Wagner - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 6:4. Využití: 2:0. Diváci: 3898.

Hradec Králové: Kantor - Harant, Frühauf, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Jank - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Tvrdík, Pospíšil - Škoda, Červený, Podlešák - Švihálek, Marha, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Chomutov: Martin Růžička - J. Mrázek, Pulpán, M. Jass, J. Stehlík, Lojek, Krstev, Bartejs, Šulák - Bartečko, Jaroslav Svoboda, Bomersback - D. Hruška, J. Straka, Kubinčák - Šagát, Račuk, Hřebejk - Balej, Kämpf, O. Kaše. Trenéři: Beck, Martínek a R. Kaše.

Liberec porazil Vítkovice

Hokejisté Liberce porazili Vítkovice 3:1 a zajistili si účast v předkole play-off. Bílí Tygři naplno bodovali popáté v řadě a dvě kola před koncem základní části mají na jedenáctou Slavii náskok sedmi bodů. Naopak Vítkovice ztratily šanci na přímý postup do čtvrtfinále, když na šestou Kometu Brno mají šestibodové manko a horší bilanci ve vzájemných zápasech.

Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice Steel 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 24. Bartek (Nedvěd, Gřegořek), 42. Výtisk (Filippi, Hunkes), 42. Valský (T. Urban, Čakajík) - 26. Húževka (Burger, Barinka). Rozhodčí: Turčan, Horák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:9, navíc K. Jass - J. Stehlík oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4821.

Liberec: Lašák - Hunkes, Vitásek, Gregořek, Výtisk, Voráček, Čakajík, Derner - Vampola, Nedvěd, Filippi - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, T. Urban, J. Vlach - K. Jass, Bulíř. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Vítkovice: Šindelář - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Stehlík, Pastor, Štencel - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Valčák, E. Němec, Kucsera - J. Káňa, Kolouch, Szturc. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Kladno vyhrálo v Litvínově

Hokejisté Litvínova prohráli s předposledním Kladnem 2:3 a zkomplikovali si boj o předkolo play-off. Náskok jedenáctých Severočechů na desátou Slavii se snížil na tři body. Verva doma nebodovala poprvé po 15 zápasech.

HC Verva Litvínov - Rytíři Kladno 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Hübl (Jánský, Lukeš), 50. Posmyk (Ručinský, Hanzl) - 3. Tenkrát (Havlíček), 44. Tenkrát (T. Kaberle, Havlíček), 47. M. Hořava (Tenkrát, Majeský). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:7, navíc Trávníček (Litvínov) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 4346.

Litvínov: Francouz - Pavlík, Zeman, Gula, Chaloupka, Posmyk, Stříteský - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - J. Černý, Piroš, Trávníček - Majdan, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Kladno: Cikánek - David Růžička, T. Kaberle, L. Procházka, Gutwald, Majeský, P. Hořava, Jankovič - Rudovský, Zagrapan, Kuchler - Tenkrát, Havlíček, M. Hořava - Dalecký, Lukáč, Eberle - Strnad, Machač, Bajaruns. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

Pardubice porazily Karlovy Vary

Hokejisté Karlových Varů prohráli v 50. kole extraligy s Pardubicemi 1:4 a definitivně ztratili naději na postup do play-off. S dvěma zápasy do konce základní části ztrácí dvanáctá Energie na desátý Litvínov stále sedm bodů. Východočeši mohli hrát v klidu, protože získali jistotu předkola play-off krátce před zápasem. Na osmém místě se Pardubice přiblížily sedmým Vítkovicím na rozdíl dvou bodů.

HC Energie Karlovy Vary - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 35. R. Hruška (Pohl, Gulaši) - 6. Ďaloga (Radil, T. Zohorna), 17. Endál (Kolář, P. Sýkora), 39. P. Sýkora (Číp, Ďaloga), 59. T. Nosek. Rozhodčí: Polák, Hradil - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:5, navíc Bičánek (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 2684.

Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, Šmach, J. Drtina, Gulaši, Dresler - Pohl, R. Hruška, Zaťovič, Schusser - Micka, Roman Vlach, Kytnár - Zucker, Vachovec, R. Dlouhý - V. Tomeček, Buc, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.

Pardubice: Salfický - Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, V. Kočí, Korím - P. Sýkora, T. Zohorna, Endál - Radil, T. Nosek, Pjanov - Kolář, Mozer, Semorád - Zdráhal, Moučka, Číp. Trenéři: Venera a Říha ml.

1. Sparta Praha 50 34 1 6 9 207:95 110

2. Třinec 50 28 3 2 17 155:124 92

3. Plzeň 50 26 5 3 16 129:114 91

4. Zlín 50 23 6 5 16 131:114 86

5. Hradec Králové 50 20 10 6 14 119:105 86

6. Brno 50 25 4 2 19 122:118 85