Ukazatel zvaný London Gold Fix (LGF), který používají těžaři, klenotníci i centrální banky k ohodnocování zlata, byl dost možná v poslední dekádě manipulován. Údajný komplot má mnoho podobného s nedávnou kauzou s úrokovými sazbami LIBOR. Jak píše agentura Bloomberg, dokonce jej ve své studii odhalila stejná žena - profesorka ekonomie Rosa Abrantes-Metzová.

O co jde? Hodnota LGF se určuje dvakrát denně - ráno a odpoledne - na základě konferenčního hovoru. Toho se účastní zástupci pěti velkých bank a deklarují za sebe odhad, kolik zlata (pro potřeby své a svých klientů) hodlají koupit za aktuální ceny spotového trhu. LGF se zvyšuje či snižuje tak dlouho, dokud nejsou kupní i prodejní požadavky všech zúčastněných pod 620 kilogramy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru