Dluh českých domácností u bank a finančních institucí v lednu klesl. Od konce loňského roku se snížil o 1,3 miliardy na 1,205 bilionu korun. Meziročně je však lednová zadluženost vyšší o 44,5 miliardy. Vyplývá to z pátečních údajů České národní banky.

"Očekávám, že zadlužení domácností vůči bankám bude letos stagnovat na loňské úrovni. Jeho hlavní složkou zůstávají úvěry na bydlení, zejména hypotéky," uvedl vedoucí partner sektoru finančních služeb PwC Petr Kříž. Úrokové sazby ani ceny nemovitostí sice letos podle něj výrazněji neporostou, ale špatná situace na trhu práce neumožní výrazně větší utrácení domácností.

Zadluženost podniků se proti prosinci snížila o půl miliardy na 995,2 miliardy Kč. Proti loňskému lednu byl jejich dluh o 18,7 miliardy vyšší.

"Dluhy firem meziročně rostou, což je dobrá zpráva signalizující oživení trhu a růstové ambice firem. Obava bank o kvalitu svých úvěrových portfolií však omezuje jejich ambice v oblasti úvěrování," uvedl Kříž. Řada podniků s ne zcela zdravými financemi či krátkou historií podle něj navíc stále na úvěr nedosáhne.

Domácnosti měly u bank na jednodenních vkladech uloženo 1,257 bilionu korun. Od konce roku se tak objem jejich vkladů zvýšil o 38,9 miliardy a od loňského ledna o 92,2 miliardy korun. Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti 320,4 miliardy korun, což bylo meziměsíčně o 16,8 miliardy méně a meziročně o 22,2 miliardy méně.

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru