Ratingová agentura Fitch v pátek potvrdila hodnocení dlouhodobých závazků Slovenska na stupni A+ se stabilním výhledem. Varovala však před vysokou nezaměstnaností.

Fitch uvedl, že slovenská ekonomika by nadále měla růst rychleji než celá eurozóna. Fitch letos očekává zvýšení hrubého domácího produktu eurozóny o 0,9 procenta, zatímco slovenská ekonomika má vzrůst o 2,4 procenta. Míra nezaměstnanosti má však činit 14 procent, což je výrazně nad průměrem zemí s podobným ratingovým hodnocením.

Slovenský bankovní sektor je podle agentury v dobrém stavu a zadlužení soukromého sektoru je na nízké úrovni. Bankovní sektor má také vysokou průměrnou kapitálovou přiměřenost a poměr zadlužení ke vkladům je na zvládnutelné úrovni.

Bilance běžného účtu má letos i příští rok zůstat v přebytku, hlavně díky zlepšení přebytku zahraničního obchodu. Zahraničnímu obchodu pomáhají relativně nízké náklady na práci v zemi a lepší výhled celé eurozóny. Přebytek bilance běžného účtu by také měl pomoci snížit vnější zadlužení země.

Rozpočtový deficit se má letos podle odhadu Fitch o něco zvýšit na 2,8 procenta HDP z loňských odhadovaných 2,6 procenta. Zůstane však pod tříprocentním limitem stanoveným EU, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru