Johannes Molzberger (62)

- Vystudoval vysoké školy v Severním Vestfálsku; diplomovaný inženýr a diplomovaný obchodník.
- Předsedou představenstva Pleasu a členem představenstva akciové společnosti Schiesser je od roku 2009.
- Je ženatý, má dvě dospělé dcery.

Pleas Havlíčkův Brod

- Největší český výrobce úpletů, spodního, nočního a funkčního prádla.
- Tradice sahá do roku 1873.
- Název Pleas se používá od roku 1939 (znamená Pletařské závody akciová společnost).
- Po druhé světové válce byl podnik znárodněn.
- V roce 1994 proběhla privatizace a česká firma se stala součástí holdingu Schiesser Eminence, dnes je ve vlastnictví izraelské skupiny Delta Galil.
- Má 750 zaměstnanců.
- V roce 2012 měla zisk po zdanění ve výši 100 milionů korun. Za loňský rok očekává obdobné výsledky.

Společnost Pleas, která je největším tuzemským výrobcem prádla, ještě na začátku roku 2008 zaměstnávala 1500 lidí v sedmi závodech. Během krize uzavřela provozy v Milevsku, Boskovicích, Lukách nad Jihlavou, Chotěboři a Čáslavi, ponechala si jen výrobu v Havlíčkově Brodě a Polné. Předseda představenstva Johannes Molzberger však tvrdí, že další redukce není v plánu. Část materiálu, který firma na Vysočině vyrobí, sice posílá k dalšímu zpracování do Srbska, Makedonie a Albánie, šití specialit a spěšných zakázek však zůstane v Česku.

Čím to, že Pleas přežil, když většina tuzemských podniků textilního a oděvního průmyslu podlehla asijské konkurenci?

Výhodou Pleasu je, že tvoří celek se společností Schiesser, v níž máme silného partnera a zadavatele výroby. Kdybychom pracovali jen pro český trh a takzvané třetí odběratele, pravděpodobně bychom neuspěli, protože zdejší dva závody by na to byly příliš velké. Ve středoevropských podmínkách přežije jen ta textilka, která je plně vytížená. V opačném případě ji fixní náklady stáhnou do hlubin.

Samotný Schiesser už ale není tím, čím býval, neboť má nové vlastníky. Změnilo se pro vás něco?

Pro nás se nic zásadního nezměnilo. Do roku 2012 patřil Pleas, stejně jako akciová společnost Schiesser, do švýcarského holdingu Schiesser Group AG. Z organizačního hlediska byl tedy sestrou německé společnosti Schiesser. Pak tyto podíly převzala izraelská Delta Galil a Pleas se stal dcerou společnosti Schiesser. Izraelská firma je dnes jakousi naší babičkou. Vyměňujeme si technické know-how, ale z obchodního hlediska k žádným změnám nedošlo.

Pleas má tři části: pletárnu, barevnu a šití konfekce. Využíváte pro konfekci v Pleasu veškeré úplety, které tu vzniknou?

Co upleteme, to také obarvíme a upravíme. S konfekcí je to ale jinak. Šití vyžaduje mnohem více lidí, a je tedy náročnější na mzdy. V pletárně a barevně máme asi 130 pracovníků, ale v konfekci celkově dáváme práci - včetně kooperace - až 900 pracovníkům. Kdybychom veškerý úplet zpracovávali do podoby konfekce u nás, náklady by byly příliš vysoké. Mzdová minuta stojí v Česku asi 0,14 eura, ale v Makedonii, Albánii či v Srbsku zhruba polovinu. Snažíme se proto o určitý mix. Část úpletů zpracovává naše vlastní konfekční výroba v Havlíčkově Brodě a Polné, další část jde na Slovensko do sesterské společnosti Gemtex Rožňava a třetí část zasíláme ke smluvním partnerům na Balkán, kteří pro nás šijí ve mzdě. Tato kombinace nám umožňuje držet náklady pod kontrolou.

Nehrozí, že časem odejde na Balkán veškeré šití?

Ne, a to ze dvou důvodů. Spěšné a naléhavé zakázky děláme vždy tady, protože doprava třeba do Makedonie a zpět trvá příliš dlouho. Také tady máme speciální stroje, které na Balkáně nejsou, takže existují produkty, které můžeme ušít jen tady. Díky tomu máme v posledních letech stabilní počet zaměstnanců. Je jich asi 750, trochu to přirozeně kolísá, ale od velkých změn v roce 2009 jsme již prakticky nepropouštěli.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 10 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru