Společnost ČEZ ve čtvrtek odhalila výsledky svého hospodaření za uplynulý rok. Ziskem 35,2 miliardy korun zaostala za očekáváním analytiků téměř o deset procent. Své celoroční cíle nicméně firma překonala.

"Určitým zklamáním je však výhled pro rok 2014. Celkově tak hodnotíme výsledky jako mírně negativní," okomentoval čísla ČEZ analytik Patria Direct Tomáš Tomčány. Cena akcie ostatně zareagovala okamžitým propadem o 1,5 procenta.

Analytici jsou zklamáni především z výhledu pro rok 2014. ČEZ očekává, že letos dosáhne zisku EBITDA ve výši 70,5 miliardy korun a čistého zisku 27,5 miliardy. "Náš odhad byl 72,5 miliardy korun, respektive 30 miliard na zisku," doplňuje analytik. 

Podle očekávání se společnost nevyjádřila k dividendě. "Vedení bude její výši navrhovat asi až na přelomu dubna a května a nyní počítáme s mírným poklesem dividendy na úroveň 37 až 38 korun na akcii," uzavírá svůj komentář Tomčány.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Loňský zisk ČEZ 35,2 miliardy korun je v porovnání s dvacet let starým výsledkem sedm miliard pětinásobný. Oproti roku 2009 si ale firma naopak o třetinu pohoršila. Podmínky pro byznys se zhoršují, dostavba Temelína vázne.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru