Důl Paskov by firma OKD mohla provozovat až do konce roku 2016. Počítá s tím pracovní návrh odborné skupiny, která připravuje doporučení pro vládu, jak řešit situaci v dole, jemuž hrozí uzavření. Pak by nastal útlum dolu s nějakou státní podporou, řekl dnes novinářům v Orlové na Karvinsku ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) po pravidelném zasedání pracovní skupiny pro řešení hospodářské a sociální situace v Moravskoslezském kraji.

Společnost OKD původně oznámila, že pokud by nepomohl stát, těžbu v Paskově by ukončila na konci roku 2014. Skupina expertů pracuje na tom, aby návrh, jak v případě Dolu Paskov dále postupovat, mohla podat vládě do konce března. V pracovní skupině jsou zástupci státu i těžební firmy.

"Bohužel to nebude úplně jednoduché, protože mezitím se situace zdramatizovala a firma NWR, stoprocentní majitel OKD, jedná s majiteli svých dluhopisů o restrukturalizaci dluhů," řekl ministr.

Těžební společnost New World Resources (NWR) se loni propadla do čisté ztráty 970,27 milionu eur (zhruba 26,7 miliardy korun). Zavření Dolu Paskov má být jedním z úsporných opatření, které firma dělá. O práci by pak přišly stovky lidí.

Firma NWR navíc tento měsíc oznámila, že kvůli vysokým nákladům na těžbu a nízkým cenám uhlí klesl odhad množství zásob uhlí, které se vyplatí těžit, ze 184 milionů tun o 65 procent, na 64 milionů tun. To by během příštích 10 let znamenalo výrazný pokles těžby.

Mládek dnes řekl, že pokud ceny uhlí zůstanou takové, jaké jsou, tak je reálné, že se v OKD bude těžit už jen 10 let. "Ale ony ty ceny se taky můžou změnit, můžou se i zvýšit, ale žádnou jistotu nemáme," řekl ministr.

Vládní zmocněnec Jiří Cienciala řekl, že by kraji mohly pomoci dotační programy, na kterých se pracuje. Mohly by být vyhlášeny v prvním pololetí letošního roku. Moravskoslezský a Ústecký kraj se podle Ciencialy hlásí k vyzkoušení pilotních verzí některých programů.

"Je tady naše snaha bonifikovat, nebo chceme-li zvýhodnit, programy pro Moravskoslezský a Ústecký kraj, jako je třeba Panel nebo Zelená úsporám, které přinášejí okamžitá pracovní místa při zateplování domů a z dalších významných aktivit je poptávka po sanaci starých ekologických zátěží," řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák. Dodal, že na pondělním jednání se hovořilo i o přípravě vyhlášení veřejných zakázek právě na tyto ekologické zátěže z minulosti.

Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji stoupl v lednu na 10,9 procenta. Práci v kraji nemá více než 90 tisíc lidí.

NWR, která má sídlo v Amsterodamu, je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Patří firmě BXR, která má v těžební společnosti téměř dvoutřetinový podíl. Ve skupině BXR má zhruba poloviční podíl český miliardář Zdeněk Bakala. Ten je zároveň majoritním vlastníkem vydavatelství Economia, které provozuje server IHNED.cz.