Jan Koum přišel do USA v první polovině 90. let. Tehdy mu bylo teprve 16. Spolu se svou matkou opustil otce i rodnou vesnici na Ukrajině. V Kalifornii jim měl začít lepší život.

Americký sen ale nepřicházel. Peníze si vydělávali hlídáním dětí a uklízením v supermarketech. A na sociálních úřadech čekali fronty na potravinové lístky. 

Teď už obavy o zajištění Koum mít nemusí. Za celkem 19 miliard eur prodal mobilní aplikaci WhatsApp Facebooku. A jak odhaduje americký magazín Forbes, za svůj 45 procentní podíl získal 6,8 miliardy dolarů. A jako bonus má místo ve správní radě Facebooku.

18ece9a Spolu s Brianem Actonem vytvořili aplikaci, která především u mladší generace překonala klasické SMS zprávy. Za pět let existence WhatsApp, s níž se dá přes chytré telefony rychle a zdarma chatovat, ji využívá už 450 milionů lidí. A každý den přibývá další milion uživatelů. 

Příběh dnes 37letého Jana Kouma zní jako námět na hollywoodský film.

S otcem, který zůstal na Ukrajině, rodina v USA komunikovala jen těžko. Telefonování tehdy bylo drahé, a jak říkal Koumův otec, nebylo ani bezpečné. "O tom se teď nemůžeme bavit. Kdo ví, kdo všechno poslouchá," vzpomínal Koum. Možnosti, jak usnadnit komunikaci na dálku, ho i kvůli tomu zajímaly.

Od chvíle, kdy v poradenské společnosti Ernst & Young, kam ještě jako student v roce 1997 nastoupil, potkal pozdějšího spoluzakladatele WhatsApp Briana Actona, uběhlo do startu vlastního projektu přes deset let. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Oba později začali pracovat v Yahoo! a z kolegů se stali dobří přátelé. A když si v roce 2009 Koum pořídil svůj první iPhone, byl to poslední impuls. Na konci února společně Koum a Acton založili společnosti WhatsApp Incorporated. Aplikace nejprv fungovala jen ke sdílení různých statusů, brzy se ale přeměnila v chatovací program. 

A ten rychle rostl. Zajímali se o něj už dřív jak v Googlu, tak ve Facebooku. Ještě loni Koum nabídky odmítal. Jak ale píše například New York Times, schůzky s šéfem Facebooku Markem Zuckerbergem byly stále častější a na začátku února nabraly konkrétní rysy. 

A na svátek svatého Valentýna se dohodli. Nad balíčkem jahod v čokoládě si Koum s Zuckerbergem plácli. A za 19 miliard dolarů Facebook získal fenomén WhatsApp. 

Související

Novinky o sociálních sítích

Nestíháte sledovat všechny novinky ze světa sociálních sítí?

Dáme vám vždy Echo. Pravidelný pondělní přehled aktualit, trendů a zajímavostí nejen o Facebooku a Twitteru.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.