Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) loni podle neuaditovaných výsledků klesl hrubý zisk o sedm procent na 5,1 miliardy korun z předloňských rekordních 5,48 miliardy. Letos Lesy ČR počítají s poklesem zisku na 3,9 miliardy korun.

Po čtvrtečním zasedání dozorčí rady LČR to řekl mluvčí podniku Zbyněk Boublík. LČR patří polovina lesů v zemi, od prosince 2012 je podnik bez generálního ředitele.

"Dosažený výsledek (roku 2013) je velmi kvalitní. Dokazuje to, že Lesy ČR jsou podnikem, který umí dobře hospodařit. Navíc jsme v roce 2013 více peněz vyčlenili na opravy a investice," uvedl ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube, který je zároveň pověřen řízením celého podniku.

V původních plánech pro loňský rok Lesy ČR počítaly s daleko větším poklesem zisku, očekávaly snížení o 40 procent na 3,7 miliardy korun. Propad čekaly kvůli církevním restitucím, stagnaci cen dřeva a odvodu šesti miliard korun z ušetřených zisků do státního rozpočtu. Peníze státu podnik převedl až na konci prosince a v restitucích zatím vydal jen první majetky. Výdaje na marketing a různé celospolečenské akce podnik loni snížil o 30 procent na 55 milionů korun.

Odhad letošního zisku Gaube označil za realistický. "Doufáme, že se nám podaří dosáhnout výsledku lepšího. Nicméně nesmíme zapomínat na vlivy, které výši hospodářského výsledku mohou ovlivnit, například odvody části volných financí do státního rozpočtu, proces vydávání majetku v rámci církevních restitucí nebo neočekávané vlivy počasí či kalamity," uvedl.

S pravidelnými odvody části zisků do státního rozpočtu LČR počítají i v dalších letech. Letos by to mělo být nejméně 6,5 miliardy korun. Letos podnik vedle mimořádně odvedených šesti miliard odvedl do státního rozpočtu na daních dalších 2,8 miliardy korun.

Nyní LČR připravují vypsání miliardového tendru na prodej dřeva a lesní práce na léta 2015 až 2019. Podnik nedávno vyzval potenciální zájemce o zaslání připomínek a námětů k chystané smluvní dokumentaci. Lesnické firmy se mohou vyjádřit do konce února. Samotné vypsání tendru Lesy ČR předběžně očekávají v prvním pololetí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru