Za komerční nemovitosti investoři v loňském roce utratili v Česku celkem 1,1 miliardy eur (více než 30 miliard korun). To je o 82 procent více než v roce 2012. Údaje o investičním trhu ve čtvrtek zveřejnila realitní poradenská společnost Colliers.

Největším obchodem roku 2013 byl prodej administrativního komplexu The Park v Praze-Chodově, za kterou dle Colliers americká společnost Starwood Capital zaplatila 280 milionů eur (7,67 miliardy korun). Byznys park tvoří celkem 12 budov a je v něm 116 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch.

 

Na sklonku roku 2013 se uskutečnil také prodej 90 procent v hotelu Intercontinental Praha. Pětihvězdičkový hotel získala skupina J&T. Nejvíce se ale obchodovalo tradičně s kancelářskými budovami, které představovaly 62 procent transakcí. Průmyslové nemovitosti se na celkovém objemu proinvestovaných peněz podílely 28 procenty. Přitom pětiletý průměr v logistickém sektoru je 15,6 procenta.

I v letošním roce budou objemy transakcí pokračovat ve stejném duchu a podle firmy Colliers překonají hodnoty dosažené v roce 2013. Konkurenční DTZ předpovídá pro rok 2014 investiční objem mezi 800 miliony a 1 miliardou eur.

Nejaktivnější byli na českém trhu američtí investoři, kteří se podíleli na celkovém objemu investic do komerčních realit 36 procenty a to právě zásluhou společnosti Starwood. Čeští investoři uzavřeli obchody dohromady za 355 milionů eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru