Auta na stlačený zemní plyn v Česku vítězí nad elektromobily. Meziročně jich přibylo přes dva tisíce a celkem jich na českých silnicích jezdí téměř sedm tisíc. Největší vozové parky firem v Česku už čítají pět set až sedm set aut na CNG a začínají jimi jezdit například Hasičské záchranné sbory, Městská Policie, ČSAD, Česká pošta a další organizace a firmy.

Když v roce 2010 vydala GIA  (Global Industry Analysts) zprávu, že do roku 2015 bude na světě jezdit asi 28 milionů CNG vozidel, věřil tomu málokdo. „A ve světě je na konci roku 2013 už nyní 19,87 milionu CNG vozidel, některé statistiky uvádějí čísla ještě větší,“ upozorňuje Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu (ČPS). 

Tomu, že přibývá aut na plyn, odpovídá i spotřeba tohoto paliva. Ta v Česku za rok 2013 činila téměř 22 milionů kubických metrů, což představuje 44procentní nárůst proti roku 2012. "Výsledky vysoce předčily naše očekávání, ještě v prosinci jsme věřili opět jen asi ve dvacetiprocentní nárůst. CNG je v současnosti nejekonomičtější palivo, pokud by například všechny vozy v Česku přešly z benzinu na CNG, klesly by náklady na provoz vozů asi o 200 miliard korun a to nepočítám úspory za výrazné snížení emisí," uvedl místopředseda Rady ČPS a člen představenstva E.ON Jiří Šimek.

Podle Německé energetické agentury DENA vzrostla už vloni v první polovině roku meziročně německá poptávka po CNG o 60 procent a stejný trend je i v okolních státech.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru