Fotbalisté Barcelony v úvodním utkání osmifinále Ligy mistrů vyhráli 2:0 na hřišti Manchesteru City a mají blízko k sedmému postupu do čtvrtfinále v řadě. Postaral se o to Lionel Messi proměněnou penaltou, kterou sám vybojoval. V závěru pak zvýšil Dani Alvés. Ještě blíže postupu je Paris St. Germain, který vyhrál 4:0 na hřišti Leverkusenu i zásluhou dvou branek nejlepšího střelce soutěže Zlatana Ibrahimovice.

Šlágr mezi Manchesterem City a Barcelonou měl být soubojem dvou nejofenzivnějších týmů v Evropě, ovšem na trávníku se odehrávala taktická bitva. Trenér Manchesteru sáhl k defenzivnější taktice a hráči City byli v úvodních 15 minutách hodně zatažení. Pak sice hru vyrovnali, ale dostali se jen k několika závarům, zatímco Barcelona zahrozila tvrdou střelou Xaviho.

Klíčový moment se odehrál v 53. minutě, kdy na hraně pokutového území podrazil unikajícího Messiho jeho spoluhráč z argentinské reprezentace Demichelis a sudí odpískal pokutový kop. Do té doby jistý Demichelis navíc dostal červenou kartu, jelikož byl posledním hráčem. Messi penaltu s přehledem proměnil a připsal si tak už 66. zásah v Lize mistrů. Pouhých pět gólů ho dělí od nejlepšího střelce v historii soutěže Raúla.

Manchester se i v deseti snažil odvrátit porážku, ale Silva v největší šanci nepropálil Valdése. Přemožitel Plzně ze základní skupiny tak poprvé v Lize mistrů na svém stadionu neskóroval.

Naopak Katalánci v závěru ještě zvýšili, když Alvés prostřelil brankáře Harta mezi nohama, a mohli slavit první vítězství proti jednomu ze dvou manchesterských klubů. Rovněž se stali po Bayernu Mnichov a Chelsea teprve třetím týmem, který v této sezoně vyhrál na Etihad Stadium.

V Leverkusenu byly karty jasně rozdány už od 3. minuty, kdy Pařížané zakombinovali, do vápna pronikl Matuidi a prostřelil nejistého brankáře Lena. Dal tak jubilejní 100. gól PSG v evropských pohárech.

Hráči PSG utkání dominovali, v 39. minutě fauloval Lavezziho Spahič a nařízenou penaltu proměnil střelou k tyči Ibrahimovic. Švédský kanonýr navíc ještě do poločasu krásně trefil z vápna šibenici a zvýšil už na tříbrankový rozdíl. Byl to jeho desátý gól z posledních pěti zápasů LM a dostal se tak do čela tabulky střelců před Cristiana Ronalda z Realu.

Po hodině hry Spahič dostal druhou žlutou a následnou červenou kartu a francouzský mistr už si v pohodě hlídal výsledek, který mu dává do domácí odvety velkou šanci na postup. Tu v závěru ještě umocnil čtvrtým gólem střídající Cabaye.

Manchester City - FC Barcelona 0:2 (0:0)

Branky: 54. Messi z pen., 90. Alvés. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Negredo, Kolarov - Alvés, Mascherano. ČK: 53. Demichelis (Manchester).

Manchester City: Hart - Zabaleta, Kompany, Demichelis, Clichy - Navas (57. Nasri), Touré, Fernandinho, Kolarov (57. Lescott) - Negredo (74. Džeko), Silva. Trenér: Pellegrini.

Barcelona: Valdés - Alvés, Piqué, Mascherano, Alba - Xavi, Sergio, Fábregas (86. Roberto) - Sanchéz (74. Neymar), Messi, Iniesta. Trenér: Martino.

Leverkusen - Paris St. Germain 0:4 (0:3)

Branky: 39. z pen. a 42. Ibrahimovic, 3. Matuidi, 88. Cabaye. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth (všichni Maď.). ŽK: Hilbert, Spahič, Guardado, Castro - Matuidi. ČK: 59. Spahič (Leverkusen).

Leverkusen: Leno - Hilbert, Toprak, Spahič, Guardado - Bender, Rolfes (46. Reinartz), Castro - Sam (62. Wollscheid), Kiessling, Son Hung-min (46. Brandt). Trenér: Hyypiä.

PSG: Sirigu - Van der Wiel, Thiago Silva, Alex, Maxwell - Motta, Matuidi (67. Cabaye), Verratti - Lucas, Ibrahimovic, Lavezzi (76. Pastore). Trenér: Blanc.