Každý to zná. Večer vyřizování pracovních telefonů, v noci odpovídání na e-maily, ladění prezentací a ráno přeposílání důležitých pracovních zpráv. 

Díky chytrým telefonům doprovází práce člověka celý den, bez ohledu na pracovní dobu. Samozřejmost. 

To chce nyní změnit německá automobilka BMW. Svým zaměstnancům bude takovou práci přesčas v budoucnu proplácet. A navíc zaručí také hodiny, kdy budou smět být její lidé úplně nedostupní. 

Zatímco nyní většina firem bere práci přesčas z domova za automatickou, podniková rada německé automobilky rozhodla, že její zaměstnanci budou nově vykazovat ve své odpracované době i tzv. "mobilní práci". Za to si mají jindy vybrat volno. 

BMW chce netradičním přístupem zabránit tomu, aby její zaměstnanci propadali takzvanému syndromu vyhoření. Navíc automobilka usiluje především o technicky vzdělané lidi, kterých je v Německu nedostatek. Zvýhodněním přesčasů tak chce BMW zvýšit svou atraktivitu na trhu práce. 

Společnost chystá i stanovení konkrétních hodin, ve kterých budou moci být zaměstnanci BMW bez problémů nedostupní. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Podobné pravidlo má už zhruba dva roky konkurenční Volkswagen. Tam odbory dosáhly toho, že půl hodiny po konci pracovní doby nemohou zaměstnanci dostávat na své chytré telefony pracovní e-maily. 

Další společnosti sice oficiálně přijímají různá doporučení, ve kterých svým zaměstnancům radí, aby po pracovní době nevyřizovali služební elektronickou poštu či telefonáty, realita ale často vypadá o poznání jinak. 

Nový šéf německého odborového svazu IG Metall Detlef Wetzel na konci loňského roku přišel s požadavkem, aby se v Německu plošně uzákonil zákaz takové práce o víkendech nebo po pracovní době. 

Související