Projekt v Brně je mrtvý. Necítíme se tu vítáni. Ostrými výroky reagovali zástupci Amazonu a developera CTP na odmítavé stanovisko Brna. Tamní zastupitelé po několikahodinových jednáních v pátek večer stavbu distribučního centra Amazonu totiž zamítli. 

Ale co vypadalo jako jasný konec, nyní opět není tak jednoznačné. A snaha Brna vydělat na příchodu Amazonu co nejvíc může pokračovat dál. 

Developer CTP, který má halu americké společnosti u Brna stavět, chce nakonec v jednáních ještě pokračovat. Projekt je totiž z velké části už přichystaný, proto chce CTP podle jejího regionálního ředitele Tomáše Budaře projekt na Moravě udržet. Tento týden proto ještě jednou osloví zastupitelstvo Brna. 

"Máme velkou část pozemků koupenou a prakticky hotovou projektovou dokumentaci, snad se přeci jen ještě představitelé města chytnou za nos. Záleží na nich, zda budou chtít jednat," uvedl k tomu Budař.

Zároveň ale společnost prověří jiné lokality, které by Amazonu nabídla. Ve hře je Slovensko a Rakousko, teoreticky i Ostrava, která se už dřív o investici zajímala. 

Na Slovensku vedle toho doufají, že by Amazon vytvořil své distribuční centrum se zhruba dvěma tisíci pracovními místy v Malackách nedaleko Bratislavy. Jak píše na svém webu Sme.sk, právě Malacky jsou údajně záložním plánem pro Amazon. 

Zda a případně jak by případný přesun investice na Slovensko ovlivnil plánovaný druhý sklad Amazonu u Prahy, není zatím jasné. 

Po pátečním ne v Brně se ale i zastupitelé nyní tváří opět vstřícněji. Podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) chce město dál jednat, pokud bude mít CTP zájem. 

"Ve vyjednávacím týmu však musí být za město ještě někdo z ODS, nejlépe Libor Šťástka. Protože oni na poslední chvíli přišli s dodatkem, s nímž CTP nesouhlasilo. Pokud bude ODS u dohody, kterou CTP odkýve, neměl by být problém. Náš klub zastupitelů hlasoval pro," řekl Pospíšil. Zastupitelé ODS nakonec hlasovali proti, řada z nich ani na jednání nebyla.

Tento týden chce Pospíšil ODS a CTP kontaktovat a nejlépe příští týden začít jednat, až se vrátí z dovolené. "Neumím si však představit, že se budeme muset rozhodnout do nějakého data. Ukázalo se, že to byla past," uvedl Pospíšil. 

Přitom Amazon na definitivní rozhodnutí pospíchá. Chce mít halu hotovou na konci léta, aby stihl podzimní obchod obsluhovat již z nového skladu. 

Problematickým bodem je nový sjezd z dálnice D1 do průmyslové zóny Černovická terasa, kde má hala Amazonu vyrůst. Ředitelství silnic a dálnic se k jeho výstavbě Brnu smluvně zavázalo. Sjezd by mohl být hotový nejdříve na podzim 2017, ale i o tom někteří politici pochybují.

Brno chce dálniční sjezd. Amazon ho nepotřebuje

Brněnský zastupitel Libor Šťástka (ODS) tak přišel jen několik hodin před pátečním zasedáním s pozměňujícím návrhem, podle něhož by odpovědnost za nový sjezd nesl developer CTP. Ten byl měl od soukromníků vykoupit pozemky.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Návrh počítal i s tím, že CTP bude moci od města koupit pozemky, na nichž má stavět sklad pro Amazon, až poté, co bude vydáno stavební povolení pro sjezd. "Takto by mělo CTP eminentní zájem na co nejrychlejším výkupu pozemků. S tím je největší práce a největší zdržení," prohlásil Šťástka.

Původně přitom příchod Amazonu do Brna zablokoval na lednovém zastupitelstvu Vlastimil Žďárský z ČSSD. Také on navrhoval, aby se CTP více angažovalo ve výstavbě sjezdu z dálnice D1. "ODS chce jen ukázat, že je lepší než ČSSD," říká Remon Vos. "Jejich oběťmi se stávají občané. Brno dostane nálepku investor-unfriendly," dodal.

CTP trvá na tom, že za dálniční sjezd ručit nebude. Podotýká, že na rozdíl od státu nemá jako soukromý subjekt pravomoc pozemky vyvlastnit, pokud je jejich majitelé odmítají prodat. Navíc pro plánovaný sklad Amazonu není sjezd z dálnice D1 potřeba, což potvrdila dopravní studie společnosti Brněnské komunikace z října loňského roku, zdůrazňují zástupci CTP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru