Do průzkumu CFA Society Forecasting Dinner Survey 2014 se zapojilo více než 2000 respondentů, včetně osobností finančního a podnikového sektoru a 420 návštěvníků z webů Ekonom.cz a IHNED.cz. Jeho cílem bylo zmapovat názory ekonomických a finančních odborníků na aktuální témata české ekonomiky a očekávání spojená s nově vzniklou koaliční vládou.

V otázce letošního růstu české ekonomiky vyjádřily optimismus čtyři pětiny zástupců odborné veřejnosti, kteří se zúčastnili průzkumu. Na zvyšování HDP nejvíce sází respondenti z finančního sektoru (90,8 %), necelá polovina z nich se domnívá, že HDP vzroste o více než jedno procento. Většina respondentů (57,4 %) však věří, že jimi očekávané zvýšení daní hospodářství spíše uškodí. Nejčastěji se tento názor vyskytuje u lidí z finančního sektoru.

EuroMezi účastníky průzkumu mírně převládá také negativní postoj vůči bankovní unii (52,1 %), kterou odmítají především zástupci finančního a soukromého sektoru.

Euro by mělo Česko přijmout podle 66,1 % dotázaných, celých 45,1 % respondentů by ale tento krok odložilo na dobu, kdy se vyjasní směřování eurozóny. Podpora tohoto názoru je častější u účastníků průzkumu ze školství a státních či veřejných institucí.

S přibývajícím věkem se také respondenti více přiklánějí k přijetí eura a dobrovolnému přistoupení k bankovní unii. A narůstá i jejich souhlas se snahou ČR po dosažení potravinové soběstačnosti. Souhlas s intervencí ČNB proti koruně naopak klesá.

„Respondenti optimismem nehýří,“ shrnuje výsledky Jan Herzmann, partner poradenské společnosti Herzmann, která se na průzkumu podílela. „Pro letošní rok sice očekávají růst HDP, celkově však jsou v hodnocení očekávaného politického a ekonomického vývoje spíše skeptičtí. Vláda podle názoru většiny z nich v příštím roce zvýší progresi u daně z příjmu fyzických osob a zavede sektorovou daň,“ dodává.

Průzkum vznikl v rámci příprav na již 12. každoroční setkání s předními domácími a zahraničními ekonomy CFA Society Forecasting Dinner 2014, které se opakovaně koná pod záštitou Miroslava Singera, guvernéra České národní banky, a v letošním roce se koná ve čtvrtek 13. února v ČNB.

Kromě společnosti Herzmann a CFA vznikl ve spolupráci se společností DBM a za mediální podpory týdeníku Ekonom a serveru IHNED.cz.

vyvoj
Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru