Každý pětadvacátý obyvatel Česka je cizinec. V zemi jich na konci roku žilo 441 500. Víc než polovina z nich mohla v republice zůstat natrvalo. V Praze tvoří migranti 13 procent obyvatel. Aktuální údaje zveřejnil ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).

"Od roku 2001 docházelo ke každoročnímu nárůstu počtu, který vyvrcholil v roce 2008. V půli roku 2009 nastal částečný úbytek. Za posledních pět let počty cizinců v zásadě stagnují," uvedl Daniel Chytil z oddělení pracovních sil a migrace ČSÚ.

Podle něj mnozí migranti žijí v ČR už přes pět let, takže mohou získat povolení k trvalému pobytu. Na konci loňska ho mělo podle údajů ministerstva vnitra zhruba 238 900 osob, zbývajících 202 600 lidí mohlo být v ČR přechodně.

Od roku 2011 přibývá v ČR hlavně občanů Evropské unie. Lidí ze zemí mimo osmadvacítku přichází méně. Tři pětiny cizinců v ČR tvoří Ukrajinci, Slováci a Vietnamci.

"Ukrajinců od roku 2008 ale ubylo o 15 procentních bodů, Vietnamců o pět procentních bodů. Naopak plynule přibývá Rusů," upřesnil Chytil.

Nejvíc cizinců žije v Praze. Hlavní město si za svůj přechodný či nový domov vybralo 37 procent migrantů, kteří jsou v ČR. V metropoli a Středočeském kraji žijí tři pětiny Ukrajinců, 45 procent Slováků a pětina Vietnamců.

Pro Prahu a Středočeský kraj se rozhodly i tři čtvrtiny Rusů, do Karlovarského kraje zamířilo sedm procent občanů Ruska. "Je sice pravda, že Rusové jsou v Karlovarském kraji druzí nejčastější cizinci, ten obrázek ruských Karlových Varů je ale dán spíš turistikou," řekl Chytil.

Podíl cizinců v ČR, kteří tak tvoří 4,1 procenta obyvatel, je mnohem nižší než v jiných zemích EU.