Vývoz tuzemských firem do Ruské federace se od roku 2003 zdesetinásobil na loňských šest miliard dolarů (asi 120 miliard korun). Po dnešním setkání zástupců zaměstnavatelů k aktivitám českých exportérů v Ruské federaci a zemích SNS v rámci akce Olympijský park Soči - Letná 2014 to řekl oznámil náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.

Pro české exportéry jsou podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela největším problémem v Rusku vízová povinnost, byrokracie a financování. "Nic nestojí v cestě, aby se víza dala získat elektronickou cestou," dodal.

"V průběhu dnešní tripartity jsme předsedu vlády žádali, aby urgentně řešil vízové bariéry," upozornil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Jako možnost zmínil nastavení tzv. fast track, kdy se zaměstnavatelské a podnikatelské organizace zaručí za zahraniční podnikatele.

Za další problém označili účastníci debaty ne vždy dostatečnou koordinaci zahraničních cest ústavních činitelů, což se týká i Ruské federace. Koordinátorem by podle Hanáka mohlo být ministerstvo zahraničních věcí. František Masopust, který se v komoře zabývá Ruskou federací, upozornil na to, že právě ruským specifikem je úzké propojení ekonomiky s politiky. "Hlavní pomocí pro české firmy je lobbování státních představitelů, podotkl.

Hovorka připomněl, že hlavním cílem stanu MPO, který stojí v Olympijském parku na Letné, je poradenství pro podnikatele nejrůznějšího charakteru. "Žádné kontrakty zde zatím nebyly uzavřeny, těmito aktivitami chceme vytvořit kontrakty v budoucnu," doplnil. Dalším cílem je podle Hanáka podpora technického vzdělávání.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru