Banskobystrický kraj pod vedením pravicového slovenského radikála a odpůrce členství země v Evropské unii Mariana Kotleby zastavil školám příspěvky na projekty financované z evropských fondů.

Úřad tento krok sice zdůvodnil nedostatkem peněz, sám Kotleba už při nástupu do funkce předsedy kraje koncem minulého roku ovšem naznačil, že by chtěl omezit právě využívání peněz z EU. Pokud školy nezískají potřebné peníze, mohou o projekty na svou modernizaci přijít.

Unijní fondy mají značný podíl na veřejných investicích na Slovensku. Země tyto zdroje používá například k budování dopravní infrastruktury, výhodný způsob financování může na své projekty využít také samospráva. Ta obvykle potřebuje pokrýt pouze pět procent z hodnoty projektů, zbytek nákladů proplácejí fondy EU a stát.

Slovenské ministerstvo školství upozornilo, že Banskobystrický kraj odmítl více než dvěma desítkám středních škol přispět na programy zaměřené například na zlepšení jejich vybavení. Celková hodnota projektů činí zhruba 5,5 milionu eur (151 milionů korun), z toho by kraj měl proplatit pouze 270 000 eur.

"Neuvážené kroky banskobystrického samosprávného kraje sice neohrozí čerpání fondů EU jako celku, ale v praxi poškodí 22 škol," uvedlo ministerstvo. Veřejné střední školy na Slovensku spravují kraje.

Ministerstvo se podle kraje chová tendenčně

Slovenské školství se dlouhodobě potýká s nízkým rozpočtem na nákup moderních vyučovacích pomůcek nebo na zvýšení platů učitelů. Kotlebův úřad školám napsal, že kraj se na zmiňovaných projektech nebude finančně podílet z důvodu nedostatku peněz. Toto zdůvodnění zpochybnil bývalý župan (hejtman) Vladimír Maňka.

Školy o projekty nepřijdou v případě, že potřebné peníze získají například od sponzorů nebo z vlastních zdrojů. Podle Kotlebova mluvčího Miroslava Beličky v současnosti nemají zajištěno spolufinancování programu už jen tři školy. Postoj ministerstva školství označil Belička za tendenční a amatérský.

Kotleba, který je známý svými protiromskými výpady, se netají ani kritikou vůči členství Slovenska v EU. Při skládání slibu předsedy kraje po překvapivém úspěchu v loňské přímé volbě prohlásil, že bude usilovat o snížení závislosti kraje na EU.

Nedávno zase tvrdil, že Slovensko po vstupu do EU prakticky ztratilo nezávislost a že pod hrozbou sankcí je nuceno dodržovat různé směrnice a předpisy, což prý způsobuje kromě jiného vysokou nezaměstnanost a ztrátu politické a ekonomické samostatnosti země.